Kosmiczna inicjatywa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kosmiczna inicjatywa

Miasto
Data publikacji: 03 marca 2017
Autor: Maria Wesoła

Rozwija się idea utworzenia w Toruniu Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Od ponad pół roku trwają starania, aby wykorzystać merytoryczny potencjał firm, działających w toruńskim inkubatorze technologicznym, w rozwoju przedsiębiorstw oraz w ambitnej inicjatywie utworzenia Regionalnego Centrum Eksperckiego. Na spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Kosmicznej przedstawione zostały możliwości toruńskich firm oraz omówione działania, które mogą doprowadzić do stworzenia Centrum w Toruniu. Jednostka ma zajmować się obserwacją sztucznych satelitów Ziemi w celu zachowania bezpieczeństwa ludności, utrzymania funkcjonalności satelitów komunikacyjnych i monitorowania stanu orbit okołoziemskich.

- Cieszę się, że możemy powiedzieć o tej niezwykłej idei. Jeżeli uda nam się doprowadzić w Toruniu do utworzenia Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej, będzie to sukces wielu osób, które pracują przy tej inicjatywie – zapowiada zastępca prezydenta miasta Torunia, Zbigniew Rasielewski.

Inicjatywa pojawiła się za sprawą startupów działających w toruńskim Business Linku. - Otwierając Business Link mieliśmy ambicję, aby tworzyć przestrzeń dla różnych startupów, również technologicznych. W naszej społeczności działają 3 firmy z branży kosmicznej. Toruń nie tylko może być więc kojarzony z kosmosem pod względem historycznym, ale również za sprawą przemysłu i nowych technologii. Daje to również szansę kolejnym firmom, aby zacząć działać w tej branżywyjaśnia Paweł Żywiecki, szef inkubatora technologicznego Business Link w Toruniu.

- Nasza inicjatywa wpisuje się bardzo mocno w ideę łączenia nauki z biznesem. Mam nadzieję, że będziemy nadal pracować, aby ją wesprzeć i aby Toruń słynął z astronomii nie tylko historycznie, ale również aby był znany z nowoczesnych rozwiązań. Na razie zrobiliśmy ku temu pierwszy krok, mam nadzieję, że kolejne rozmowy w Ministerstwie Rozwoju będą równie owocnemówi posłanka Iwona Michałek, która działa jako ambasador idei utworzenia Regionalnego Centrum Eksperckiego.

Toruńskie firmy, władze miasta i województwa przy wsparciu posłanki Iwony Michałek lobbują za utworzeniem RCE SST, 3.03.2017 r.

Z działalnością toruńskich firm w branży kosmicznej i realizowanym od 2010 roku projektem „Solaris” zapoznał się podczas swojej wizyty w Toruniu Wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin. Wizyta zaowocowała dofinansowaniem projektu przez MNiSW kwotą 1,5 miliona złotych.

- Projekt „Solaris” to projekt astronomiczny, który bazuje na zrobotyzowanych teleskopach zlokalizowanych na trzech kontynentach: w Afryce, Australii i Ameryce Południowej. Technologie, które powstały dzięki projektowi są pomocne nie tylko w zagadnieniach naukowych, ale również komercyjnych w przemyśle kosmicznymwyjaśnia prof. Maciej Konacki, lider projektu „Solaris”.

Działania toruńskich firm od początku skupione były w budowaniu od podstaw sieci w projekcie „Solaris”. Dzięki temu toruńskim przedsiębiorcom udało się nabyć kompetencje, które mogą być szerszej wykorzystane w biznesie. – Dodatkowo od 2012 roku Polska dołączyła do państw – członków Europejskiej Agencji Kosmicznej, co otworzyło nam szerszy rynek kosmiczny. Okazało się, że jesteśmy w stanie oferować nasze usługi na szerszym obszarze, co udało się wykorzystać. Obecnie bowiem dysponujemy siecią 8 teleskopów na całym globie i staramy się, żeby w najbliższych latach ją rozwinąć. Pozwala to nie tylko prowadzić obserwacje naukowe, ale również zabezpieczać interesy państw, które korzystają z satelitów w celach komunikacyjnych i informacyjnych. Aby zabezpieczyć te satelity przed krążącymi śmieciami kosmicznymi, należy je nieustannie obserwować i w razie potrzeby korygować ich położenie tłumaczy Rafał Pawłaszek, współwłaściciel i CTO Sybilla Technologies, sp. z o.o.

Dbałość o niezakłóconą pracę satelitów ma swój wymiar ekonomiczny – korekta ich położenia wymaga bowiem zużycia paliwa, którego satelita ma ograniczoną ilość. Dla państw jest więc istotne, aby działały jak najdłużej.

- Żyjemy w świecie, w którym korzystamy z technologii kosmicznych na co dzień. Mamy odbiorniki satelitarne w domu czy korzystamy z nawigacji samochodowej w smartfonie. Coraz częściej słyszymy o pomysłach, aby dostarczać Internet na całym świecie za pomocą konstelacji licznych satelitów. Mimo tego, że kosmos wydaje nam się bezkresny, musimy bardzo szanować i oszczędzać miejsce na orbiciemówi Stanisław Kozłowski, właściciel Cillium Engineering, sp. z o.o.

Oprócz Torunia w rywalizacji o utworzenie Regionalnego Centrum Eksperckiego SST (Space Surveillance and Tracking) biorą udział również Poznań i Gdańsk. Decyzję, w którym mieście powstanie jednostka, Ministerstwo Rozwoju podejmie jeszcze w tym roku. Toruń w swej rywalizacji nie jest bez szans – posiada bowiem firmy z zapleczem technologicznym i wiedzą merytoryczną o globalnym potencjale. Starania utworzenie Centrum mają również wymiar finansowy. Po 2020 roku Komisja Europejska chce przeznaczyć 1 200 milionów euro na rozwój tego sektora. Włączenie do międzynarodowej sieci przyniesie więc ze sobą środki finansowe na rozwój firm i technologii.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.