Konferencja o rewitalizacji zieleni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konferencja o rewitalizacji zieleni

Miasto
Data publikacji: 05 października 2015
Autor: Małgorzata Litwin

7-9 października 2015 r. Toruń będzie miejscem dyskusji na temat kondycji i przyszłości terenów zieleni w miastach. Otwarcie we wtorek o godz. 10.00 w Ratuszu Staromiejskim.

W Ratuszu Staromiejskim odbędzie się jedenasta konferencja naukowo-techniczna „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”. Impreza, na stałe wpisana w kalendarz imprez naukowych Torunia, to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń naukowców i praktyków z branży zieleniarskiej.

XI edycja konferencji poświęcona została zieleni w rewitalizacji przestrzeni publicznej. W programie przewidziano pięć sesji referatowych (29 referatów), sesję terenową (zwiedzanie terenów zieleni Torunia i Grudziądza) i sesję posterową. Zaprezentowane będą również prace konkursowe prezentujące koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. 

Podejmowanie i realizacja programów rewitalizacji to sprawa szczególnie istotna ze względu na poprawę warunków życia w miastach i jakości przestrzeni publicznej. Efekty podjętych przedsięwzięć są zauważalne i w zdecydowanej większości przypadków zasługują na uznanie. Każdy z nas może wskazać szereg pozytywnych przykładów, jednak nie wszystkie realizacje można uznać za udane. Ofiarą programów rewitalizacyjnych niekiedy pada zieleń. Ta zieleń, która jak wskazują na to badania, jest wysoko oceniana przez mieszkańców miast i należy do najbardziej pożądanych elementów infrastruktury miejskiej.

W czasie konferencji specjaliści spróbują bliżej przyjrzeć się realizacjom, sprawdzić, co jest warte upowszechnienia, a co wymaga poprawy. Przedyskutują problemy i wątpliwości związane z realizacją programów rewitalizacyjnych, a zwłaszcza rolą i znaczeniem zieleni w procesie rewitalizacji przestrzeni publicznej w miastach.

Główne bloki tematyczne:

  • Rewitalizacja: pojęcie – przedmiot – cele
  • Rewitalizacja - zintegrowana odnowa miast i jej wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej
  • Zasady zrównoważonej rewitalizacji: ekologiczne, ekonomiczne, społeczne i przestrzenne
  • Miejsce i rola zieleni w procesach rewitalizacji przestrzeni miejskich
  • Partycypacja społeczności lokalnych w procesie rewitalizacji zieleni
  • Rewitalizacja zieleni w przestrzeni publicznej - od idei do wdrożenia (katalog dobrych praktyk)
  • Rewitalizacja – problematyka legislacji i źródeł finansowania

Referentami są przedstawiciele wiodących ośrodków naukowych w zakresie zieleni i architektury krajobrazu: SGGW Warszawa, Politechnika Łódzka, Poznańska, Krakowska, UMK w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Warmińsko-Mazurski, Szczeciński, UAM w Poznaniu, AGH w Krakowie, a także przedstawiciele, firm prywatnych zajmujących się utrzymaniem i konserwacją zieleni w mieście, jak również pracownicy instytucji samorządowych zarządzających zielenią.

www.zielenmiejska.org

Organizatorzy: 

Urząd Miasta Torunia
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Toruń

Honorowy patronat: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia

Sponsorami konferencji są EDF i Leroy Merlin

Patronatmedialny nad konferencja sprawują: miesięcznik Zieleń Miejska, Przegląd Komunalny, portalkomunalny.pl 

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.