Konferencja o jakości powietrza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konferencja o jakości powietrza

Miasto
Data publikacji: 30 września 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Edukacja ekologiczna mieszkańców to priorytet walki z niską emisją – stwierdzili uczestnicy konferencji zorganizowanej w ramach programu KAWKA.

25 września 2015 r. w Toruniu odbyła się bezpłatna konferencja poświęcona tematyce zanieczyszczeń powietrza. Spotkanie zorganizowała Gmina Miasta Toruń jako jeden z etapów realizowanego programu edukacyjnego KAWKA, którego celem jest zwiększenie świadomości torunian na temat przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji województwa kujawsko-pomorskiego, a także eksperci, specjalizujący się w ochronie środowiska, dla których problem walki z niską emisją ma szczególne znaczenie.

Konferencja podzielona została na trzy sesje:

  • Programy oraz plany niskoemisyjne, 
  • Zanieczyszczone powietrze a człowiek i środowisko
  • Nowoczesne technologie termomodernizacyjne 

Na temat aktualnych i przyszłych kampanii realizowanych w ramach projektu KAWKA, głos zabrała Dorota Kaczmarek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. W swojej prelekcji przedstawiła dane statystyczne, dotyczące dotacji przyznanych mieszkańcom Torunia, a także przewidywane skutki realizacji przedsięwzięć podjętych przez WFOŚiGW. W prezentacji pojawił się również aspekt kolejnej edycji programu, co szczególnie zainteresowało władze gmin naszego regionu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Przemysława Komorowskiego oraz Roberta Łapacza z firmy Faber Consulting Sp z o.o., którzy przedstawili współczesne problemy energetyczne, a także korzyści społeczne, wynikające z niezależności energetycznej oraz z racjonalnego zarządzania energią.

Kwestie związane z negatywnym oddziaływaniem zanieczyszczonego powietrza na zdrowie człowieka, podjął dr hab. inż. Artur Badyda, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych. W swoim wystąpieniu przedstawił wyniki badań poświęconych wpływom szkodliwych pyłów i gazów na stan zdrowia człowieka. Z przedstawionych danych wynika, że na tego rodzaju obrażenia szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze.

Współczesne sposoby podwyższenia efektywności energetycznej przedstawili Artur Rajkiewicz oraz Kamil Ptak. Podczas prelekcji obydwu specjalistów, przywołane zostały pozytywne przykłady walki z niską emisją w krajach europejskich, a także w polskich miastach. Eksperci zaprezentowali możliwe zakresy i koszty, jakie należy ponieść podczas głębokiej modernizacji budynków, a także istniejące źródła dofinansowania tego rodzaju inwestycji.

Ważnym elementem dyskusji pokonferencyjnej była prezentacja przygotowana przez Kingę Hildebrandt z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatury w Toruniu. Prelekcja poświęcona została „Jakości powietrza w sezonie grzewczym w województwie kujawsko-pomorskim”. Problem przekroczeń dopuszczalnych norm to skutek spalania przez mieszkańców odpadów komunalnych w paleniskach domowych.

Okazuje się więc, że kluczową rolę w walce z niską emisją spełnia przede wszystkim edukacja ekologiczna. Pozytywny wkład mieszkańców miasta w działania na rzecz ochrony środowiska może znacznie zmniejszyć stopień zanieczyszczenia powietrza w regionie, a jednocześnie zwiększyć świadomość ludzką w kwestii właściwych postaw prośrodowiskowych. W tym celu niezbędne jest ich promowanie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.