Koncerty Pod Gwiazdami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncerty Pod Gwiazdami

Obchodzące 20-lecie istnienia Centrum Kultury Dwór Artusa co roku latem zabiera publiczność w muzyczną podróż pełną zróżnicowanych wrażeń. W tym roku Koncerty pod Gwiazdami zdominują utalentowane panie.

Choć sale budynku przy Rynku Staromiejskim 6 zachwycają wystrojem, dworscy pracownicy wiedzą, że latem nie wytrzymają one konkurencji ze świeżym powietrzem i pogodnym niebem. Dlatego przenoszą wydarzenia w gościnną przestrzeń amfiteatru Muzeum Etnograficznego, gdzie mniej więcej raz w tygodniu będzie można posłuchać bardzo różnorodnej muzyki, ale zawsze na wysokim poziomie.

Choć bohaterkami większości spotkań będą wspaniałe kobiety, początek i koniec cyklu należy do mężczyzn. Otwarcia Koncertów pod Gwiazdami dokonają w piątek, 26 czerwca o godz. 20.00 trzej świetni toruńscy wokaliści: Mariusz Lubomski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy) i Maciej Tacher (znany z zespołu Manchester). To jedyny koncert, który odbędzie się na Rynku Staromiejskim.  

Pierwszy lipcowy koncert (3.07.) przyniesie wielką dawkę energii, alternatywno-rockowego grania i prowokacyjnych tekstów. To wszystko w wykonaniu Marii Peszek, artystki, która z powodu swojego wyrazistego wizerunku przez jednych jest uwielbiana, przez innych odrzucana. Najwięcej kontrowersji wywołała swoją ostatnią płytą „Jezus Maria Peszek”, w której ostro odnosi się do takich kwestii jak religia i polskość oraz opowiada o skrajnych stanach emocjonalnych. Podczas koncertu usłyszymy jednak również utwory z wcześniejszych płyt: „Miasto Mania” i „Maria Awaria”. Maria Peszek nie byłaby sobą, gdyby na koncert nie zaplanowała też jakiejś niespodzianki.

Kolejną, obok Peszek, wokalistką z aktorskim wykształceniem będzie Katarzyna Groniec. Artystka chętnie sięga po repertuar sprzed lat, przypominając wspaniałe piosenki ze świetnym tekstem. W programie „Zoo” 12 lipca usłyszymy utwory do słów Agnieszki Osieckiej. Będą to zarówno wielkie hity jak „Uciekaj moje serce”, jak i piosenki mniej znane. „Szukałam kompozycji, które dobrze zabrzmią w wersji elektronicznej, a one same ułożyły się w taką dziwną opowieść od narodzin po śmierć” – opowiadała w radiowej Jedynce Katarzyna Groniec. Koncert uzupełnią ciekawe wizualizacje.

Dwa kolejne wieczory to spotkania z paniami, które pochodzą z różnych muzycznych światów, ale łączy je to, że na swoim koncie mają mnóstwo przebojów. Dlatego właśnie obie zagrają koncerty złożone z największych hitów z ich repertuaru. 17 lipca rockowe rytmy i muzykę taneczną z wyższej półki zaproponuje Agnieszka Chylińska. Choć największe triumfy święciła z zespołem O.N.A., jej charakterystyczna chrypka i sceniczna charyzma sprawiają, że jako solistka ma również rzesze fanów. Usłyszymy więc utwory począwszy od płyty „Modlishka”, na „Modern Rocking” skończywszy.

Fanów nie brakuje również Ani Dąbrowskiej, artystce o znacznie łagodniejszym scenicznym emploi. Kto więc woli w muzyce nutkę nostalgii, z pewnością chętnie posłucha na żywo wokalistki, która ma na swoim koncie liczne statuetki Fryderyków, a niemal każda jej płyta pokrywa się platyną. Będzie to również okazja do posłuchania kilku utworów z przygotowywanej właśnie płyty.

Zanim Koncerty pod Gwiazdami wróciły do letniego programu Dworu Artusa, przez kilka lat organizowano w wakacje festiwal jazzowy. O miłośników tego gatunku zadbają twórcy programu 2 sierpnia, kiedy na scenie pojawi się Anna Maria Jopek. Wyjątkowy głos i znakomite interpretacje piosenek zyskają wspaniałą oprawę, za którą odpowiedzialni będą czołowi polscy muzycy: Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn i Piotr Nazaruk. A ponieważ każdy z nich potrafi grać na wielu instrumentach, w trójkę zbudują niezwykle bogate dźwiękowe światy. 

Jako się rzekło, Koncerty pod Gwiazdami zepnie klamra w postaci  śpiewających mężczyzn. 7 sierpnia wystąpi artysta, który wylansował jeden za największych polskich letnich przebojów „Kobiety lubią brąz”, ale hitów ma swoim koncie znacznie więcej. Nic więc dziwnego, że na scenie funkcjonuje z powodzeniem już od 25 lat. Ryszard Rynkowski i jego jubileusz będzie więc mocnym akcentem na zakończenie przygotowanych przez CK Dwór Artusa muzycznych „darów losu”.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.