Komiks orbitalny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Komiks orbitalny

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 maja 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Komiksy związane z Mikołajem Kopernikiem oraz kosmiczne warsztaty komiksowe. Od 10 maja nowa wystawa w Planetarium, a do końca czerwca konkurs na komiks związany z 540 rocznicą urodzin Kopernika.

Pomysł wystawy „Kopernik. Komiks i okolice” powstał podczas poszukiwań nietuzinkowego uświetnienia kolejnej rocznicy kopernikańskiej. Plansze przygotowane przez kuratora, Wojciecha Łowickiego, prezentują kilkadziesiąt rysunków i komiksów pokazujących wielkiego astronoma. Autorami prac są znakomici polscy plastycy: Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko czy Henryk J. Chmielewski, słynny Papcio Chmiel. Rysunki nierzadko odbijają czasy, w których powstawały, ilustrując ideologiczne spory np. o to, czy Mikołaj Kopernik był Niemcem czy Polakiem, a także wykazujące jak Kościół przeciwstawiał się jego teoriom. Zazwyczaj jednak rysownicy zapominali, że oprócz astrologii zajmował się był Kopernik i medycyną, i prawem, i ekonomią – może te dziedziny w niewielkim stopniu nadają się do przełożenia na obrazkowe medium? Nie ma tu też śladu po domniemanym romansie Kopernika z Anną Schilling, choć wydawałoby się, że to wątek idealny dla szukających sensacji dzisiejszych odbiorców i doskonały dla, chcących ukazać zepsucie Kościoła, rysowników czasów przeszłych, uwikłanych przez propagandowe naciski. Tego wszystkiego tu nie ma. Cóż więc jest? - pytają organizatorzy wystawy. Zapraszamy do oglądania.

Wernisaż wystawy „Kopernik. Komiks i okolice” 10 maja o godz. 18.00 w planetarium w Toruniu. Wernisażowi towarzyszy prelekcja dr. Tomasza Marciniaka na temat komiksu polskiego.

11 maja o godz. 12.00 także w planetarium odbędą się zaś kosmiczne warsztaty komiksowe
. Przygotowano je głównie z myślą o młodzieży gimnazjalnej, ale zaproszeni są wszyscy chętni Warsztaty poprowadzi Roman Maciejewski, rysownik komiksów.

Do 30 czerwca trwa zaś organizowany przez Fundację Centrum Badań Ormiańskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Torunia konkurs na komiks związany z 540 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie miało miejsce na gali 24. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Więcej informacji tutaj.

dr Tomasz Marciniak
Wykładowca uniwersytecki, zajmujący się mniejszościami narodowymi, procesami migracyjnymi oraz kulturą masową, przede wszystkim komiksem. Kilkukrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, gość honorowy X Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi. Autor scenariuszy m.in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz oraz tekstów analityczno-krytycznych. Poza tym kolekcjoner i znawca komiksu. Założyciel Asocjacji Komiksu w Toruniu. W latach 90-tych był jednym z głównych twórców współczesnej szkoły komiksu polskiego.

Wojciech Łowicki
Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. W roku 1997 współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego ("Komiks polski 1957 - 1991"). Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum", twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem". Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Wiceprezes Fundacji Centrum Badań Ormiańskich. Konsultant ds. komiksu w szczecińskiej galerii sztuki Orientacja. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Roman Jan Maciejewski
Absolwent Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, współtwórca Studia Komiks Polski oraz pierwszego w 'nowej Polsce' miesięcznika komiksowego 'Awantura'. Ilustrator, rysownik prasowy (Express Bydgoski, Gazeta Pomorska). Autor wielu komiksów dziecięcych, satyrycznych i edukacyjnych. W 2010 roku, z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem wydał słynny komiks 'Hexus".

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.