Kolejne śmietniki pod ziemią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kolejne śmietniki pod ziemią

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 31 sierpnia 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Sześć kolejnych podziemnych zestawów pojemników na odpady pojawi się w tym roku na toruńskiej starówce. Dzięki tego typu śmietnikom nie tylko w mieście jest czyściej, ale nie grasują też szczury. 

Podziemne pojemniki na odpady są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego systemu gromadzenia odpadów komunalnych. Zwarta zabudowa toruńskiej starówki utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia wstawienie „zwykłych” pojemników na odpady. A jeśli nawet jest miejsce, to śmietniki nie pasują do zabytkowej zabudowy. Za to kioski wrzutowe doskonale wtapiają się w miejska architekturę. Dlatego miasto już w 2014 roku zainstalowało pierwsze tego typu pojemniki. Są one estetyczne, nie wydobywają się z nich nieprzyjemne zapachy, a gromadzone odpady nie są roznoszone przez ptaki czy gryzonie.

Obecnie na starówce funkcjonuje pięć zestawów podziemnych pojemników na odpady w następujących lokalizacjach:

1)     Rynek Nowomiejski – zestaw oddany do użytku w listopadzie 2014 roku

2)     ul. Podmurna  - oddany do użytku w grudniu 2014 roku

3)     ul. Kopernika  – oddany do użytku w styczniu 2016 roku

4)     ul. Małe Garbary  - oddany do użytku w styczniu 2016 roku

5)     ul. Wielkie Garbary - oddany do użytku w styczniu 2016 roku

Każdy zestaw składa się z pojemnika na odpady zmieszane o pojemności 5 m3, pojemnika na odpady suche (poj. 5 m3) oraz pojemnika na szkło (poj. 3m3). Poziom napełnienia monitorowany jest przez system czujników zamieszczonych wewnątrz zbiorników. Czujniki na bieżąco przekazują dane do MPO.

Pojemnik jest elementem ruchomym, wyciąganym  z silosu i opróżnianym przy pomocy samochodu wyposażonego w dźwig  z systemem do podnoszenia i opróżniania. Wygląd naziemnej części śmietników, tzw. kiosków wrzutowych, uzyskał akceptację Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Pojemniki przeznaczone są dla posesji zamieszkałych. Mieszkańcy, którzy z nich korzystają, otrzymują bezpłatne karty czipowe otwierające bębny pojemników. Do tej pory MPO wydało 696 kart. Jedna karta przeznaczona jest dla jednego gospodarstwa domowego.

Jeszcze w tym roku korzystających przybędzie, gdyż MPO ogłosiło właśnie przetarg na dostawę i montaż sześciu kolejnych zestawów. Staną one w następujących lokalizacjach:

1)     ul. Fosa Staromiejska

2)     ul. Podmurna

3)     ul. Piernikarska

4)     ul. Jęczmienna

5)     ul. Międzymurze / Zaszpitalna

6)     ul. Podmurna / Szeroka

Wybudowanie jednej lokalizacji podziemnych pojemników na odpady kosztuje średnio 138 000, 00 zł netto. Budowa finansowana jest ze środków własnych MPO.

Szczegóły przetargu: http://www.bip.mpo.torun.pl/art/2861/budowa-6-zestawow-podziemnych-pojemnikow-do-zbierania-odpadow-komunalnych-na-terenie-zespolu-staromiejskiego-w-toruniu.html

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.