Kawał historii na budowie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kawał historii na budowie

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 17 lipca 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią znajdowane są historyczne pozostałości dawnego Torunia.

Najstarsze znalezisko na placu budowy to zarysy XVI -wiecznych domów stojących niegdyś po południowej stronie ulicy Wały gen. Sikorskiego określanej przez historyków jako Zaułek Kołodziejski. Odkryto tam nawet posadzki.

- Na Wałach gen. Sikorskiego udało nam się odnaleźć relikty dwojakiego rodzaju. Jedne to południowa zabudowa ulicy - Zaułek Kołodziejski, której przebieg był rekonstruowany mniej więcej po linii: Urząd Marszałkowski, bank , CSW. Linia tych budynków pozwala nam na dokładniejsze określenie jej przebiegu. Drugi rodzaj to pozostałości po Twierdzy Toruń. Znaleźliśmy tutaj relikty najprawdopodobniej szopy , w której przechowywane były armaty. Pośrednio potwierdzają to znaleziska luźne , tj. dwie kule armatnie  – mówi Piotr Gużyński, starszy konserwator z  Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Znaleziska te znajdują się na XIX wiecznych planach i nie były zaskoczeniem dla badaczy, jednak każdy fragment historii Torunia daje im wiele satysfakcji, gdyż pozwoli  na jeszcze bardziej dokładne zlokalizowanie i określenie granic odkrytych obiektów.

W ul. Chopina z kolei zostały odkryte bardzo grube mury, których na chwilę obecną nie można jednoznacznie przypisać do tych, które widnieją na planach. Zdaniem archeologów  jest to rejon Bramy Bydgoskiej, ale znalezisko  jest względem niej przesunięte o kilkanaście metrów. Przed archeologami stoi więc wyzwanie,  aby ustalić, czego fragmentem jest owa zabudowa.

 - Mury są bardzo solidne i najprowdopodobniej są związane z Bramą Bydgoską, aczkolwiek nie wiemy do końca w jakim zakresie  – wyjaśnia Piotr Gużyński.

Część znalezisk zostaje wykorzystana na placu budowy. Wykonawca aktualnie układa m.in. kamienną kostkę, która została odzyskana przy okazji zrywania starego asfaltu. Również część układanych obecnie krawężników to XIX-wieczne, solidne,  granitowe odzyski z terenu budowy. Takie wykorzystywanie starego materiału to nie tylko oszczędność, ale także radość dla archeologów. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.