Kajakarze w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kajakarze w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 11 sierpnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu goszczą do wtorku uczestnicy 54. Spływu Kajakowego "Pojezierzem Brodnickim - Drwęcą - Wisłą".

Blisko stu kajakarzy z Polski, Niemiec, Holandii i Belgii dopłynęło do Torunia w niedzielę, 11 sierpnia 2014 r. Ta znana impreza wodniacka, odbywa się już po raz 54. Jej organizatorem jest Klub Turystów Wodnych PTTK Chełmno.

W poniedziałek, 11 sierpnia z uczestnikami spływu spotkał się na przystani miejskiej zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. Wręczył upominki najmłodszej, 6-letniej uczestniczce spływu i najstarszemu, 85-letniemu kajakarzowi z Niemiec. Przekazał też komandorowi Lechowi Boltowi list gratulacyjny od prezydenta Michała Zaleskiego z podziękowaniem za wieloletnie promowanie Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego. Z kolei kajakarze podarowali gościom pamiątkowe medale spływu i miniaturowe wiosła, a potem podjęli ich tradycyjnym bigosem z polowej garkuchni.

Toruń jest szóstym przystankiem na trasie spływu, który rozpoczął się 2 sierpnia nad jeziorem Wielkie Partęczyny. Do tej pory kajakarze stacjonowali już w Bachotku, Brodnicy, Golubiu-Dobrzyniu i Ciechocinie. W Toruniu mieli okazję zwiedzić starówkę, a w Dworze Artusa obejrzeli wystawę fotografii Remigiusza Repelowicza „Pętla Toruńska zapisana w pikselach”, poświęconą szlakowi kajakowemu, który prowadzi z Torunia Wisłą, Nogatem, Kanałem Jagiellońskim, rzeką Elbląg i Kanałem Elbląskim do Ostródy i dalej Drwęcą z powrotem do Torunia.

We wtorek rano uczestnicy spływu wyruszą z Torunia do Solca Kujawskiego, a następnie do Chełmna, który jest przystankiem końcowym imprezy. Łącznie pokonają 226 km, płynąc Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą i Wisłą. Koszt 2-tygodniowego udziału w spływie to 500 zł, dzieci do lat 10. uczestniczą bezpłatnie, pod opieką dorosłych. Na kajak można zabrać nawet psa.

Warto dodać, że w Toruniu wodniacy mają już do dyspozycji wyremontowaną przystań miejską: niemal 160 metrów umocnień brzegowych, 26 punktów cumowniczych, pomosty pływające i przyłącze wodociągowe. Obecnie trwa ostatni etap prac - remont budynku głównego i hangaru, w których powstanie baza sanitarno-gospodarcza, czyli toruńska marina. Prace zakończą się w 2016 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.