Jubileusz polarników | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz polarników

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2015
Autor: Małgorzata Litwin

40. rocznicę powstania obchodzi w tym roku Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie. Z tej okazji 27 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi UMK odbędzie się jubileuszowa konferencja.

Spotkanie będzie miało charakter wspomnieniowo-historyczny - prelegenci wspólnie z gośćmi powrócą do chwil spędzonych w stacji. Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Usytuowano ją w północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równina Kawowa), na północno-zachodnim Spitsbergenie, największej z wysp arktycznego archipelagu Svalbard. Hahut, bo tak brzmi nazwa Stacji, stanowi zaplecze do organizacji Wypraw Polarnych UMK.

Naukowcy w trakcie sesji jubileuszowej opowiedzą o historii Stacji Polarnej UMK, pierwszej toruńskiej Wyprawie na Spitsbergen i polskich badaniach polarnych na początku XXI wieku. Obrady rozpoczną się o godz. 11.00. Konferencji towarzyszy wystawa fotograficzna Polskiego Konsorcjum Polarnego. W jednym z paneli odbędzie się także pokaz filmów: Ericha Heucke: "Siedem dni bez nocy", Przemysława Wyszyńskiego "Did the Arctic really change..?", Tomasza Wasilewskiego (TVN Meteo) "Spitsbergen", Marcina Nowaka "Wiosna 2014 - wszystko działo się szybko, jak to na skuterze". W programie także Polar Funny Videos - krótkie filmiki uczestników wypraw do Stacji Polarnej UMK.

Konferencję Jubileuszową z okazji 40-lecia Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Nauk o Ziemi, Stacja Polarna UMK i Komitet Badań Polarnych PAN. Wśród honorowych patronów wydarzenia jest Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Fot. dr hab. Ireneusz Sobota, kierownik Stacji Polarnej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.