Jubileusz PCK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz PCK

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Podwójny jubileusz – 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Polskiego Czerwonego Krzyża – był obchodzony na Rynku Nowomiejskim w dniu 8 maja 2019 r.

Jubileusz Polskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowany przez toruński oddział PCK, obchodzony był w dniu 8 maja 2019 roku, czyli w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta. Miejscem wydarzenia był Rynek Nowomiejski.

Na początku uczestnicy wydarzenia, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół Samochodowych pod batutą kapelmistrza pana Jacka Kałamarskiego oraz zespołu Podgórski Walczyk, uformowali „żywy czerwony krzyż”, Do tworzenia symbolu znanego na całym świecie i kojarzącego się troską o innego, zwłaszcza potrzebującego człowieka włączyły się setki uczestników - działacze, pracownicy, honorowi krwiodawcy, wolontariusze, sympatycy. Wśród gości byli: starosta toruński Marek Olszewski, Izabela Miłoszewska - dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, Elżbieta Krajewska - była prezes ZR, Krystyna Zaleska - dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, Roman Kurzyński - były dyrektor ZW PCK, Tomasz Grzeszkowiak - dyrektor Domu Muz, Aniela Kowalska - prezes PSD w Toruniu. Do tworzenia „żywego czerwonego krzyża” włączyły się także dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 1 i nr 15, a także Szkoły Podstawowe nr 1, 4 i 13, Zespół Szkół nr 26 z dyrektorem Markiem Fuerstem oraz wolontariusze z VI LO i VIII LO. W tym wyjątkowym czasie podwójnego jubileuszu 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Polskiego Czerwonego Krzyża wszyscy obecni na Rynku Nowomiejskim manifestowali żywiołowo i radośnie przynależność do tej organizacji. Podczas uroczystości toruński oddział PCK przekazał rower trójkołowy dla uczniów z Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu oraz chodzik dla podopiecznej PCK.

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce w „Piernikowym Miasteczku”, dokąd uczestnicy jubileuszu przemaszerowali w kolorowej paradzie ulicami starówki, Tam czekały na nich kolejne atrakcje, miedzy innymi koncerty zespołów muzycznych Twenty Three i Podgórski Walczyk, inscenizacja wiersza Juliana Tuwima „Rzepka” w wykonaniu grupy teatralnej Czuk. Było radośnie i głośno, a atmosfera wspólnego świętowania udzieliła się przechodniom i turystom.

Fot. Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy - Toruń

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.