JAR w budowie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

JAR w budowie

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 kwietnia 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Teren po dawnej jednostce wojskowej, potocznie nazwany JAR-em, jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się terenów mieszkalnych w Toruniu. Na obszarze liczącym ponad czterysta hektarów developerzy w szybkim tempie budują nowe domy. W najbliższej przyszłości powstanie tu nowa zabudowa jedno- i wielorodzinna oraz pas pod usługi, handel i lekki przemysł. Miasto buduje drogi.

W latach 2010-2012  na osiedlu JAR  została wykonana kanalizacja deszczowa, sanitarna i wodociągowa. Równolegle wybudowano odcinki jezdni z dwoma pasami ruchu na ul. Ugory oraz ul. Watzenrodego. Z kolei w 2013 r. zrealizowano ponad 100-metrowy odcinek ul. Traktorowej od skrzyżowania ul. Polnej z ul. Ugory do Elektrycznej oraz przebudowano ulicę Orląt Lwowskich. Teraz nadszedł czas na uzbrojenie terenów położonych w rejonie ulic Grudziądzkiej, Polnej i Ugory. W ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego WK-P drogowcy budują ulicę Forteczną, odcinek ul. Strobanda i dobudowują odcinek ul. Polnej od skrzyżowania z ul. Forteczną do ul. Grudziądzkiej.

Obecnie trwają zaawansowane roboty na ul. Polnej od skrzyżowania z Forteczną do ul. Grudziądzkiej. Na odcinku ok. 300 m powstaje nowy układ dwujezdniowy wraz z chodnikami, odwodnieniem, oświetleniem i drogą rowerową. Do tej pory została wykonana podbudowa z kruszywa i  warstwy bitumiczne: warstwę podbudowy i warstwę wiążącą. Ułożono kable pod przyszłe oświetlenie, ustawiono słupy oświetleniowe i krawężniki. Gotowa jest nawierzchnia chodników z kostki betonowej, zatoka autobusowa oraz ścieżka rowerowa.

Wiosną tego roku rozpoczęto rozbudowę odcinka ul. Polnej od skrzyżowania z ul. Ugory do Fortecznej. Prace są realizowane na odcinku o długości ok. 600 m. Wykonano roboty ziemne i stabilizację gruntu cementem. Na dwóch nitkach jezdni ustawiono krawężnik, na jezdni prawej jest wykonana podbudowa z kruszywa. Równolegle  trwają prace związane z wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego. W swoim docelowym dwujezdniowym kształcie ul. Polna zyska całkowicie miejski charakter i wpłynie na poprawę przepustowości i płynności ruchu w tej części miasta.

Jednocześnie drogowcy kontynuują prace związane z budową ulicy Fortecznej na odcinku o długości ponad 2 km, łączącej ul. Polną z fragmentem ul. Strobanda. Gruntowa droga przebiegająca równolegle do ul. Grudziądzkiej zmienia się w nowoczesny układ komunikacyjny, który w niedalekiej przyszłości będzie obsługiwał pas usługowo-handlowy. Powstaje tam jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu, chodnik, droga rowerowa, odwodnienie i oświetlenie. Do tej pory wykonano podbudowę z kruszywa i ustawiono krawężniki.  Trwają prace związane z wykonywaniem konstrukcji chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Wykonywane jest oświetlenie i regulacje włazów kanalizacyjnych i wpustów ulicznych.

W północnej części osiedla prowadzone są prace budowlane na ul. Strobanda. Na odcinku, który łączy się z ul. Grudziądzką i Forteczną, regulowane są studnie i układane są kable pod przyszłe oświetlenie. Wykonano konstrukcję jezdni do warstwy wiążącej, zatokę autobusową i w 70% ustawiono obrzeża w ciągach pieszo-rowerowych. Drogowcy układają też chodnik z kostki betonowej.

Niedługo rozpocznie się budowa dalszego odcinka Strobanda w kierunku zachodnim, który połączy się z równolegle budowanym odcinkiem ul. Watzenrodego (w tym zadaniu inwestycyjnym nie łączymy się ze Strobanda). W ten sposób powstanie podstawowy układ komunikacyjny, obsługujący zarówno zabudowę mieszkaniową jak i strefę handlowo-usługową.

Wartość miejskich inwestycji w uzbrojenie i drogi  na JARZE w latach 2010-2017 wyniesie około 45 mln  zł. 

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.