Jan Hanasz Honorowym Obywatelem Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jan Hanasz Honorowym Obywatelem Torunia

Miasto
Data publikacji: 15 grudnia 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Profesor Jan Hanasz - astronom, pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu oraz bohater toruńskiej „Solidarności” podziemnej Honorowym Obywatelem Miasta Torunia – taką decyzję podjęli radni. Tytuł zostanie wręczony na uroczystej sesji 29 grudnia 2016 r.

Jan Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. . Od 1955 r. zatrudniony w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Od 1981 r. doktor habilitowany, od 2008 r. profesor. Jeden twórców „Solidarności” w  Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator „Toruńskiego Informatora Solidarności”, najważniejszego pisma toruńskiej „Solidarności” podziemnej. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 2 stycznia 1982 r. Pismo to wydawane było przez całe lata osiemdziesiąte. Jan Hanasz faktycznie kierował podziemnymi strukturami toruńskiej „Solidarności” w latach 1982-1984. Z czasem zostało to sformalizowane i stał on na czele Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Wykazywał na tym stanowisku niebywałą aktywność –  m. in. dzięki niemu „Solidarność”  toruńska nawiązała szerokie kontakty z zagranicą.

W 1984 r. Jan Hanasz rozpoczął organizowanie toruńskiego Radia „Solidarność”. Był on mózgiem całego przedsięwzięcia i autorem unikalnych rozwiązań technicznych. Nadajniki szybowały podwieszone do balonów, a audycje były odbierane nawet40 kilometrówod Torunia.

W 1985 r. Jan Hanasz zorganizował przed wyborami do sejmu telewizyjne transmisje ( na wizji) haseł antywyborczych. Podczas drugiej audycji został aresztowany wraz z Zygmuntem Turło, Leszkiem Zaleskim i Piotrem Łukaszewskim. Podczas czteromiesięcznego śledztwa odmówił składania zeznań.  Dnia 26 stycznia 1986 r. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności  w zawieszeniu. W następnych latach podjął w Gdańsku starania w celu seryjnej produkcji nadajników telewizyjnych dla podziemnej „Solidarności”. W ramach represji pozbawiono go stanowiska docenta, które odzyskał dopiero w 1989 r.

Od 1989 r. koncentruje się głównie na pracy naukowej i działalności społecznej (m. in. w Fundacji Polcul). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.