Jakub Sulecki upamiętniony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jakub Sulecki upamiętniony

Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Na cmentarzu komunalnym nr 1 przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu został odsłonięty nagrobek Jakuba Suleckiego, działacza społecznego okresu zaborów.

Z inicjatywą upamiętnienia zasłuzonego torunianina na cmentarzu wojskowym przy ul. Grudziądzkiej wystąpiła mieszkanka Torunia pani Anna Zakrzewska, w związku z likwidacją poprzedniego miejsca pochówku Jakuba Suleckiego. Przedsięwzięcie zrealizowały Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe oraz miejska firma Urbitor, sprawująca opiekę nad toruńskimi cmentarzami komunalnymi. Nagrobek ma formę kamienia polnego z tablicą, u jego stóp złożono symboliczną urnę z ziemią z poprzedniego grobu.

W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia nagrobka wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz inicjatorzy przedsięwzięcia. Chór dziecięcy z Zespołu Szkół nr 16 wykonał pieśń „Sokoła”.

Nieprzypadkowo uroczystość odbyła się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Jakub Sulecki (1862-1941) był bowiem niezwykle aktywnym działaczem społecznym w Toruniu w latach zaboru pruskiego i w okresie międzywojennym, zaangażowanym w obronę polskości i walkę o niepodległość.

Portret Jakuba Suleckiego

Urodził się w podtoruńskim Grębocinie. Był mistrzem malarskim. Od 1886r. zamieszkał w Toruniu, który był wówczas najsilniejszym ośrodkiem polskości na Pomorzu. W Toruniu dał się on poznać jako zdolny i energiczny organizator i mówca. Należał do grona założycieli Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", którego prezesem był w latach 1900-1920 r. Udzielał się też w Towarzystwie Przemysłowym w Toruniu, w Towarzystwie Wzajemnej Pomocy Robotników i Rzemieślników (był wiceprezesem) oraz w Towarzystwie Śpiewu "Lutnia", którego prezesem był w latach 1905-06.

Walczył o polską reprezentację w Radzie Miejskiej Torunia, w sejmie pruskim i w parlamencie niemieckim. Brał czynny udział w polskim życiu kulturalnym i artystycznym Torunia jako malarz i dekorator, a nawet aktor - w przedstawieniach patriotycznych. Był też organizatorem nielegalnych kursów nauki języka polskiego i tworzenia bibliotek Towarzystwa Czytelni Ludowych.

Za swoją działalność w 1923r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta". W czasie II wojny światowej aresztowany 14 maja 1941 r. 78-letni wówczas Sulecki został wraz z innymi działaczami "Sokoła" wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sztutthofie. Tam po wielu torturach, 19 maja został powieszony na placu apelowym obozu. Jego los podzielili wkrótce inni członkowie "Sokoła".

Imię Jakuba Suleckiego nosi w Toruniu jedna z ulic na Rubinkowie III.

Dane biograficzne za Rocznikiem Toruńskim 16/1983.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...