Ingres biskupa Wiesława Śmigla | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ingres biskupa Wiesława Śmigla

Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2017
Autor: Magdalena Winiarska

To historyczna chwila dla Diecezji Toruńskiej i samego Torunia – w bazylice katedralnej odbył się ingres nowego biskupa Wiesława Śmigla.

W dniu 10 grudnia 2017 roku w bazylice katedralnej podczas uroczystego ingresu, czyli wprowadzenia do katedry, biskup nominat odprawił swą pierwszą w tej świątyni mszę św. oraz powitał swoich wiernych. W uroczystości udział wzięli hierarchowie kościoła, z nuncjuszem apostolskim Polsce abp. Salvatore Pennacchio, a także arcybiskupi ze Lwowa i Kazachstanu oraz duchowni kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, parlamentarzyści, najbliższa rodzina nowego biskupa i rzesze wiernych.

W imieniu papieża Franciszka pozdrowił wszystkich zebranych nuncjusz apostolski, dziękując zarazem bp. Andrzejowi Suskiemu sprawującego swoją posługę przez 25 lat i polecając Bogu i Matce Bożej nowego biskupa. Papież wystosował także bullę nominacyjną, czyli specjalny list papieski, w którym przekazał swoje apostolskie błogosławieństwo. Treść bulli odczytał biskup pomocniczy Józef Szamocki. Za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego Andrzej Suski przekazał biskupowi Śmiglowi pastorał jako symbol objęcia władzy pasterskiej w diecezji. Ważnym momentem podczas ingresu było homagium - wyraz szacunku, czci i posłuszeństwa złożony przez księży z diecezji, instytucji diecezjalnych, zakonników i siostry zakonne oraz wiernych.

- Witam w murach bazyliki katedralnej bp Wiesława Śmigla. Od dzisiaj to Twój biskupi kościół. Będziesz nas tu gromadził, by umacniać w wierze, i będziesz posyłać stąd nowych kapłanów do parafii całej diecezjipowiedział bp Andrzej Suski, który swą posługę pełnił przez 25 lat, od początku powstania Diecezji Toruńskiej.

Biskup Wiesław Śmigiel skierował swe słowa do wiernych podczas mszy św. w kazaniu. Zadeklarował pomoc każdemu, bo taka jest misja kościoła. – Proszę o współpracę i życzliwość wszystkich należących do wspólnoty naszej diecezji. Proszę o pomoc w ewangelizacji, zapraszam do współpracy w prawdziepowiedział biskup Wiesław Śmigiel. – Pomnożyć otrzymane dary to trudne zadanie, ale z pomocą Boga i wiernych jest ono możliwe – tak widzi on swoją biskupią posługę. Szczególne słowa skierował do młodych, których prosił o „dobry raban” – jak zwykł określać ich rolę w kościele papież Franciszek.

Biskupa Wiesława Śmigla w Diecezji Toruńskiej powitali także słowami odczytanych podczas mszy św. listów prezydent RP Andrzej Duda oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki. Głos zabrali także przedstawiciele lokalnego samorządu, którzy powitali biskupa, życząc mu owocnej posługi i zapewniając o chęci współpracy i współdziałania. Swoje słowa do biskupa skierowali wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki oraz prezydent Torunia Michał Zaleski, który wraz z prezydentem Grudziądza Robertem Malinowskim wystąpił w imieniu prezydentów miast Diecezji Toruńskiej.

- Zapewniamy Waszą Ekscelencję, że służbę biskupią w Toruniu odbieramy jako dobro duchowe i społeczne najwyższego rzędu. Ona poza naturalnym przekazem Dobrej Nowiny określa: dynamizm parafii, kształtuje postawy życiowe wszystkich pokoleń, wzmacnia patriotyzm i wychowanie młodych, szerzy dobre obyczaje, skłania do pomagania ubogim i integrowania wspólnoty miejskiej, ma również dobroczynny wpływ na lokalną kulturę, ochronę zabytków sakralnych oraz rozwój nauki. W każdej z tych dziedzin może Ksiądz Biskup liczyć na życzliwą współpracę wielu osób, stowarzyszeń i instytucji, w tym także samorządu miejskiego Torunia: zarówno Rady Miasta Torunia, jak i administracji miejskiej – zapewnił prezydent Michał Zaleski.

Prezydent wręczył biskupowi Wiesławowi Śmiglowi wyjątkowy prezent: reprint przełomowej księgi Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”. - Jest to dzieło, które określa najlepsze karty historii nauki, w tym także drogiej Księdzu Biskupowi filozofii i teologii powiedział prezydent Michał Zaleski.

Na zakończenie mszy św. nowy biskup pobłogosławił zebranym, wyrażając nadzieję, że godnie służyć będzie Diecezji Toruńskiej i jej wiernym.

Fot. Anna Głos, Krzysztof Mania, Władysław Kościuch, Wiesław Ochotny, Biuro Prasowe Diecezji Toruńskiej



Najczęściej czytane aktualności

  • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
    Miasto, Sport
    „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Plakat informujący o konkursie Legendarny Toruń
    Kultura, Miasto
    Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Grafika przedstawia obrys sprzedanej działki przy ul. Grudziądzkiej
    Biznes, Miasto
    Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.