Ikar listopadowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ikar listopadowy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 października 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Listopadowy numer Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego "Ikar" jest już dostępny zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. W numerze informacje o licznych festiwalach, wystawach, a także wywiad z Wojciechem Smarzowskim.

Od lat w „Ikarze” doceniani i promowani są toruńscy artyści, którzy projektują okładki pisma. Oglądając jednak fantastyczne zdjęcia robione przez torunian, redakcja postanowiła udostępnić powierzchnię także zdolnym fotografom. Autorami nostalgicznej, okładkowej fotografii "Sonata Rubinkowska" są Zbyszek Filipiak i Gosia Mitręga. Więcej prac tych artystów będzie można od 7 listopada oglądać w Galerii Artus na wystawie stanowiącej pokłosie ich projektu „Aktywizacja bezrobotnych na terenach niezamieszkałych”.

Wnętrze „Ikara”, jak zawsze w listopadzie, pęka w szwach. To kolejny miesiąc festiwali. Do tych, które powracają co roku o tej porze, jak Toruń Blues Meeting, Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, Toruński Festiwal Książki, HRPP Festival, dołączył przeniesiony z wiosny Festiwal Sztuki Faktu, zaś po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Pamięci Barbarka ’39.

W tym miesiącu wraz z „Ikarem” można też zajrzeć do sal wystawowych. W CSW będzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą twórczości Davida Cronenberga, w Galerii Wozownia oglądać filmy Anny Baumgart, zaś Galeria Nad Wisłą z okazji swego 25-lecia zagości z jubileuszową wystawą w Galerii ZPAP.

Gościem numeru jest znakomity reżyser Wojciech Smarzowski, który opowiada o swoim najnowszym filmie „Wołyń” i o tym, że człowiek może być dziką bestią.

Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „Ikar” jest pismem, którego najważniejszą rolą jest zapowiadanie wydarzeń kulturalnych odbywających się w danym miesiącu w Toruniu. Oprócz kalendarium zbierającego wszystkie wydarzenia, czytelnicy znajdują tu także szersze zapowiedzi ważniejszych imprez, artykuły dotyczące miasta oraz wywiady z ciekawymi twórcami. Pismo dociera do odbiorców za pośrednictwem wszystkich toruńskich instytucji kultury, Ośrodka Informacji Turystycznej, bibliotek oraz często odwiedzanych klubów i restauracji. Obecnie jego nakład to 3000 egzemplarzy. Specyfiką miesięcznika jest to, że co miesiąc okładkę pisma projektuje inny (zwykle toruński) artysta.

Listopadowy numer w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.