Grupy wsparcia dla osób otyłych

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Grupy wsparcia dla osób otyłych - nabór

Toruń po raz drugi uzyskał środki z Ministerstwa Zdrowia na wsparcie mieszkańców borykających się z otyłością. Chętni torunianie mogą się zgłaszać od  8 maja 2017 r. Zajęcia będą się odbywały od czerwca do października 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na realizację zadania „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” przyznało Toruniowi po raz drugi grant na utworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością, tym razem w wieku 26-39 lat. Projekt został przygotowany przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Planuje się utworzenie dwóch grup max. 15 osobowych. W przypadku dużej liczby chętnych osób decydować będzie data wpływu formularza do siedziby Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, w przypadku większej niż zakładano liczby zgłoszeń powstanie  lista rezerwowa.

- Kompleksowa opieka tj. dietetyka, psychologa, trenera z pewnością wpłynie na trwałą zmianę nawyków  żywieniowych, a udział w warsztatach utwierdzi w przekonaniu, że potrafią przygotować zdrowy, niedrogi posiłek  z produktów, które preferują – mówi dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Izabela Miłoszewska. - Dla uczestników zadania z pewnością będzie to wartościowe doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Warunkiem niezbędnym udziału w grupie wsparcia jest złożenie formularza,  w którym lekarz POZ potwierdzi otyłość u pacjenta. Nabór uczestników rozpocznie się po 8 maja 2017r. Zajęcia będą się odbywały od czerwca do października 2017 r. Dokumenty można składać w siedzibie Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, ul. Fałata 39.

Uczestnicy przedsięwzięcia będą brali udział  w spotkaniach z:

1. dietetykiem pod hasłem ”Twoje nawyki poprowadzą Cię do sukcesu” - dwugodzinne spotkania będą się odbywały raz na dwa tygodnie na przemian ze spotkaniami z psychologiem.

2. psychologiem pod hasłem „Myślenie wyszczupla” – dwugodzinne spotkania będą się odbywały raz na dwa tygodnie na przemian ze spotkaniami z dietetykiem

3. trenerem spotkania będą się odbywały dwa razy w tygodniu po ok. dwie godziny pod hasłem „Jedz zdrowo, ćwicz intensywnie, żyj z pasją, śpij dobrze”. Zajęcia dostosowane będą do możliwości uczestników oraz pogody, będą ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawę ogólnej kondycji

Ponadto osoby, które przestrzegają zaleceń dietetyka/psychologa a mimo to nie udaje im się utracić zbędnych kilogramów w celu omówienia ewentualnych błędów żywieniowych będą mogły skorzystać z indywidualnych konsultacji  z dietetykiem.

W ramach projektu odbędą się także warsztaty kulinarne pod hasłem „Qchnia zdrowia”, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się jak szybko przygotować tanie, zdrowe posiłki z produktów które lubią. Poznają też nowe produkty, przyprawy, które przyspieszają metabolizm co przyczyni się do redukcji masy ciał warsztaty zorganizowane będą  pięć razy po ok. dwie godziny dla każdej grupy.

Celem przedsięwzięcia jest wykształcenie wśród uczestników zdrowych nawyków (a nie wprowadzenie kolejnej diety) zachęcanie do uprawiania sportu oraz wskazanie odpowiedniej drogi, która doprowadzi ich do sukcesu tj. upragnionej utraty masy ciała.

Data publikacji: 2017-05-05