Grant dla biblioteki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Grant dla biblioteki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 lipca 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
UMK

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prawie 600 tys. zł na realizację trzech ważnych zadań z zakresu upowszechnienia nauki.

Dofinansowanie przyznano w ramach działalności upowszechniającej naukę (DUN), czyli realizacji zadań wspierających rozwój polskiej nauki przez upowszechnianie, promocję i popularyzację wyników działalności badawczo-rozwojowej, innowacyjnej i wynalazczej, a także zadań związanych z utrzymaniem zasobów o dużym znaczeniu dla nauki i jej dziedzictwa. Grant w wysokości 587 820 zł realizowany będzie w latach 2016-2017.

Zadania realizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką obejmują:

  • retrokonwersję opisów z tradycyjnego katalogu czasopism Biblioteki UMK do katalogu komputerowego i zintegrowanego systemu bibliotecznego HORIZON. Retrokonwersja ma na celu przyspieszenie procesu scalania katalogów i jak najszybszego przeniesienia danych z katalogu tradycyjnego do katalogu komputerowego, dostępnego online. Ma to ułatwić czytelnikom Biblioteki Uniwersyteckiej dostęp do informacji o zasobie czasopism i uproszczenie ich zamawiania do czytelń, a czytelnikom spoza biblioteki zdalne zamawianie kopii. Do bazy HORIZON wprowadzono ok. 317 tys. opisów woluminów czasopism, co stanowi ponad 50% zasobu Biblioteki Uniwersyteckiej.
  • mapy pomorskie online. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i Wydział Nauk o Ziemi UMK posiadają w swoich zbiorach cenne przedwojenne, polskie i niemieckie mapy topograficzne z terenów Pomorza. Mapy zostaną zdigitalizowane i opublikowane na dedykowanej platformie informatycznej zbudowanej na Uniwersytecie Wrocławskim, z którym Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu współpracuje od lat. Oprogramowanie jest powiązane z Google Maps i pozwala w prosty sposób powiązać miejsce na mapie z zasobem cyfrowym.
  • repozytorium surowych danych astronomicznych online. Utworzone w 1947 roku Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem zgromadziło około 12 tysięcy historycznych klisz zawierających wyniki obserwacji astronomicznych utrwalonych na materiałach światłoczułych (na płytach szklanych oraz kliszach celuloidowych). Efektem końcowym będzie otwarta kompletna baza danych fotometrycznych i spektroskopowych wszystkich materiałów obserwacyjnych zgromadzonych w oparciu o obserwacje wykonane w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem. Utworzona baza danych obserwacyjnych umieszczona zostanie na nowym, dedykowanym serwerze danych zarządzanym w Centrum Astronomii UMK, a współdzielonym w ramach projektów PL-Grid+ i międzynarodowego konsorcjum Wirtualnych Obserwatoriów.
fot. Andrzej Romański 

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Od 1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Na zdjęciu: ceglany okrągły budynek planetarium widziany spoza gałęzi krzewu magnolii
    Kultura, Miasto, Sport
    Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...