Gitarowe święto muzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gitarowe święto muzyków

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 września 2015
Autor: Małgorzata Litwin

2 października 2015 r. w Dworze Artusa odbędzie się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

W programie koncertu znajdą się znakomite kompozycje Mendelssohna (Uwertura do Snu nocy letniej), Rodrigo (mistrzowski koncert na gitarę i orkiestrę) i Beethovena (VII Symfonia znana m.in z oskarowej produkcji – „Jak zostać królem”).

Wykonawcami koncertu będą Krzysztof Meisinger - w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jednen z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Tomasz Bugaj.

Koncert rozpocznie się w piątek o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Bilety: 30/ 20 zł

W programie:

  • F. Mendelssohn - Bartholdy - Uwertura do Snu Nocy Letniej
  • J. Rodrigo - Concierto de Aranjuez
  • L. van Beethoven - VII Symfonia A-dur op.92

Sen nocy letniej to jeden z najbardziej znanych utworów w twórczości Feliksa Mendelssona. Oparty na dziele Williama Szekspira o tym samym tytule został stworzony przez zaledwie 17-letniego kompozytora. Mimo to dzieło cechuje się niezwykłą dojrzałością, emocjonalnością i nieznaną dotąd brzmieniowością. Utwór przedstawia kwintesencję stylu kompozytorskiego Mendelssohna - jest on nastrojowy, melodyjny, liryczny i lekki.

Koncert na gitarę solo i orkiestrę Concierto de Aranjuez autorstwa Joaquina Rodrigo został skomponowany w 1939 roku. Tytuł nawiązuje do ogrodów pałacu w Aranjuez, gdzie kompozytor wraz z żoną spędzali miesiąc miodowy. Najbardziej znana jest druga część koncertu. Obecny w niej przepiękny dialog pomiędzy instrumentami maluje nastrój smutku i niepokoju. Z kolei część pierwsza i trzecia są niezwykle radosne i prezentują zarówno bardzo hiszpański klimat nawiązując do ludowej twórczości.

Zadedykowana hrabiemu Moritzowi von Friesowi VII symfonia A-dur Ludwika van Beethovena powstawała w latach 1811-1812. Przez Ryszarda Wagnera, przez wzgląd na swój muzyczny klimat, została nazwana „Apoteozą tańca”. Utwór wykorzystany został w oscarowej produkcji Toma Hoopera "Jak zostać królem" (2010) - znakomicie zintegrowany z kulminacyjną sceną filmu.

Życzenia prezydenta Torunia dla toruńskich muzyków z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki (1 października).

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.