„Gen-Y City” startuje w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Gen-Y City” startuje w Toruniu

Biznes, Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Anita Pacholik-Żuromska, Ewelina Rejs, Andrzej Rakowicz i Aleksandra Iżycka

Przedstawiciele 12 europejskich miast spotkają się w Toruniu na inauguracji prac na rzecz projektu URBACT „Gen-Y City”. Podczas spotkania „Kick off meeting” będziemy dyskutować na temat nowoczesnych polityk rozwojowych miast.

- Projekt Urbact zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń związanych z centrami miastmówi Andrzej Rakowicz, zastępca prezydent Torunia. – Chcielibyśmy w ten sposób toruńskie centrum miasta pobudzić do kreatywnej wymiany, która spowodowałaby ożywienie, zgodne ze współczesnymi trendami. W tym celu powstanie lokalna grupa Urbact, która opracuje strategię działania dla Starego Miasta, by stało się public open space - miejscem, w którym będzie można realizować cele jako turysta, mieszkaniec lub przedsiębiorca.

- Naszym najważniejszym zadaniem jest wyłapanie potencjału intelektualnego Torunia i zbudowanie na jego bazie centrum miasta, które będzie przyjazne ludziom, rozwiąże problem wyludniania się starówki i opuszczania miasta przez absolwentów studiówtłumaczy Ewelina Rejs, koordynator projektu Urbact „Gen-Y City” w Toruniu.

Do współpracy przy projekcie zaproszono przedstawicieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – Szczególną troską obejmujemy studentów kognitywistyki, których praktyczne umiejętności bardzo dobrze wpisują się w projektmówi dr Anita Pacholik-Żuromska z Wydziału Humanistycznego UMK. – Program studiów będzie tak modyfikowany, żeby idealnie wpisać się w projekt.

Spotkanie inauguracyjne projektu - „Kick off meeting” odbędzie się w Toruniu i potrwa od 22 do 24 czerwca. – Podczas szkolenia skupimy się na analizie wyzwań stojących przed miastami uczestniczącymi w projekcie, metodach pracy sieci Urbact, toruńskich dobrych praktykach w zakresie branż kreatywnych oraz potencjale turystycznym i kapitale intelektualnym Toruniawyjaśnia Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Toruń przystąpił do Projektu Urbact „Gen- Y City” jako jedno z 11 miast partnerskich. Liderem projektu jest Poznań. Miasta uczestniczące w projekcie to: Daugavpils (Łotwa), Genua (Włochy), Granada (Hiszpania), Klaipeda (Litwa), Wolverhampton (Anglia), Kristiandsand (Norwegia), Sabadell (Hiszpania), Nantes (Francja), Coimbra (Portugalia) i Bolognia (Włochy).

W ramach projektu w każdym z miast partnerskich powstanie międzysektorowa sieć, która połączy młodych przedsiębiorców, sektor publiczny i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Działalność sieci ma zapewnić ich współpracę w zakresie opracowania i wdrażania polityk wspierających nowe modele biznesowe w sektorach innowacyjnym i kreatywnym.

- Lokalne Grupy Urbact skupiają różne środowiska: urzędowe, naukowe, pozarządowe, eksperckie. W ciągu 2 lat będziemy się wymieniać wiedzą z innymi miastami, w jaki sposób planować zrównoważoną politykę miejską. Zwłaszcza interesuje nas stworzenie dobrych warunków do osiedlenia się i rozwoju pokolenia Y (ang. Millennials) – pokolenia ludzi urodzonych w Polsce od 1984 roku do nawet 1997dodaje Ewelina Rejs.

Produktem projektu będzie Lokalny Plan Działania, wskazujący kierunki rozwoju dla tworzenia w centrum miasta miejsca przyjaznego dla młodych ludzi i ich kreatywności. Rozwiązania przewidziane w Planie zostaną wdrożone w miejskich dokumentach.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską (85%) i Gminę Miasta Toruń (15%). Pozyskamy łącznie 204 887,66 zł.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...