Festiwal Nauki i Sztuki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal Nauki i Sztuki

Człowiek współczesny oraz 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej to dwa wiodące tematy tegorocznego Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Od 26 do 29 kwietnia odbędzie się ponad 160 pokazów, warsztatów, wycieczek i innych imprez przybliżających niemal wszystkie dziedziny wiedzy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość z nich obowiązują zapisy, które ruszają 15 kwietnia, wejściówki będą rozdawane w środę 23 kwietnia w Dworze Artusa. Na stronie www.festiwal.torun.pl znajdą się szczegółowe informacje dotyczące możliwości udziału w każdej ze 160 imprez.

Około 30 tysięcy uczestników każdego roku świadczy o tym, jak ważną i cenioną imprezą jest toruński festiwal. Okazuje się bowiem, że wiedza, nawet ta najbardziej skomplikowana, może być podana w przystępny sposób, a nauka wcale nie jest oderwana od życia. W tym roku odczujemy ten związek szczególnie mocno, skoro w centrum zainteresowania festiwalowych wydarzeń będzie człowiek. 

Jedną z ważniejszych imprez związanych z hasłem przewodnim będzie interaktywna wystawa w Centrum Nowczesności „Młyn Wiedzy”. Zwiedzających powita avatar, będziemy mogli też poznać takie nowinki techniczne, jak multimedialna podłoga oraz wykonać graffiti na ścianie centrum. Do drugiego tematu nawiąże dyskusja panelowa „Europa wczoraj, dziś i jutro” z udziałem znanych profesorów historii: Janusza Tazbira, Jerzego Kłoczowskiego oraz dziekana Wydziału Humanistycznego UMK Andrzeja Szahaja. Moderatorem będzie dr hab. Marcin Czyżniewski. W tej dyskusji nie zabraknie zapewne odniesień do obecnej sytuacji na Ukrainie.

Do tematów wiodących nawiążą również imprezy zainicjowane przez młodych adeptów nauki.

- Wbrew krytycznym głosom twierdzącym, że kultura studencka nie istnieje, proponujemy dwa wydarzenia niemal w całości organizowane przez studentówmówi koordynatorka festiwalu Anna Wielbińska.

Na Rynku Staromiejskim odbędzie się impreza zorganizowana przez Erasmus Student Network, w której wezmą udział żacy z różnych krajów Europy. Mieszkańcy zaproszeni zostaną do gry miejskiej i odwiedzą stoiska prezentujące poszczególne kraje. W ramach happeningu na wielkiej mapie Europy przechodzący będą zaznaczali, które miejsca już odwiedzili, a gdzie jeszcze chcieliby dotrzeć.

Połączeniem nauki i sztuki będzie wydarzenie przygotowane przez koła naukowe chemików i fizyków oraz Teatr Perpetuum Mobile. W piwnicach Collegium Maius odbędzie się widowisko prezentujące dzień z życia człowieka współczesnego: począwszy od snu, przez przebudzenie, pracę, posiłki i wieczorny relaks. Na podstawie tych codziennych czynności będą omawiane różne zjawiska fizyko-chemiczne zachodzące w naszym organizmie i otoczeniu.

Wśród imprez głównych należy wymienić również kolejną prezentację opery w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej. Tym razem będzie to „Kserkses” Haendla. Bydgoszczanie zaproszą też na poranek dla dzieci i koncert muzyki dawnej. Kontynuowany będzie rozpoczęty w zeszłym roku cykl wykładów noblowskich. Pracownicy UMK przedstawią osiągnięcia laureatów tej nagrody w dziedzinie chemii, fizjologii i medycyny, fizyki, ekologii i literatury. To jedno z wydarzeń, na które nie potrzeba zapisów i wejściówek, wystarczy przyjść do Collegium Maximum.

Po raz czwarty na Rynku Staromiejskim stanie namiot przygód. W minionych latach przez dwa dni przewinęło się przez niego ok. 10 tys. osób. Nowością będzie stanowisko Wydziału Sztuk Pięknych poświęcone konserwacji zabytków. Fizycy skupią się z kolei na doświadczeniach związanych z cukrem. Obok namiotu usytuowane zostanie mobilne laboratorium, do którego można przynieść swoją próbkę wody. Stałym elementem festiwalu są również prezentacje naukowo-kulinarne prof. Jarosława Dumanowskiego. Tym razem jego pokaz z degustacją zatytułowany będzie „Czernina z miodownikiem i klops z piernikiem – tajemnice najstarszej polskiej książki kucharskiej”. Spotkanie odbędzie się w browarze Jan Olbracht. Wiele osób zainteresuje zapewne spotkanie „Tak sobie myślę o Hiobie” na Wydziale Teologicznym. Jego gościem będzie znany aktor Jerzy Stuhr, który opowie o swojej książce i o zmaganiach z chorobą.

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek, na które liczyć mogą odwiedzający festiwal, podajmy zatem na zachętę choć kilka tytułów: „Inżynieria al dente”, „Spiernikowane podchody”, „W 85 węzłów dookoła krawata”, „Latający badacz”, „O tym jak Arnold chce zostać Marleną, czyli o transseksualizmie z punktu widzenia prawa słów kilka” czy „Europortacja wirtualczyków do kulturancji”.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.