Festiwal jednego aktora | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal jednego aktora

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2016
Autor: Małgorzata Litwin

25-27 listopada 2016 r. po raz trzydziesty pierwszy odbędą się Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Choć idea organizacji imprezy zagościła w głowie Wiesława Gerasa w Toruniu, pierwszych dziesięć edycji festiwalu odbyło się we Wrocławiu. Jednak po dekadzie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora trafił do Baja Pomorskiego i tam nieprzerwanie odbywał się przez dwadzieścia lat, do 1996 r. Później nastąpiła przerwa i w 2002 r. ponownie we Wrocławiu zaczęto organizować festiwal WROSTJA. W 2006 r. Toruń również postanowił wrócić do monodramowej tradycji i w ten sposób od dziesięciu lat odbywają się tu Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, zwane też Festiwalem Festiwali, gdyż goszczą u nas laureaci innych przeglądów odbywających się w Polsce (w tym wrocławskiego), a wydarzenie nie ma charakteru konkursu. Taka formuła pozwala na zaprezentowanie najciekawszych zjawisk w sztuce jednoosobowego teatru.

Spotkania otworzy 25 listopada jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Janusz Gajos, który pokaże znakomite przedstawienie „Msza za miasto Arras” na podstawie prozy Andrzeja Szczypiorskiego, zrealizowane w Teatrze Narodowym. Opowieść, której akcja toczy się w średniowieczu, stanowi wciąż niestety aktualną analizę źródeł terroru i fanatyzmu.

Jubileusz 40-lecia pracy w teatrze świętować będzie w Toruniu Dorota Stalińska. Z tej okazji zaprezentuje ona „Żmiję”, spektakl który aktorka przez cztery dekady pokazała już ponad 4 tysiące razy, zaś 38 lat temu zdobyła za niego główną nagrodę na toruńskim festiwalu. Starsi widzowie będą więc mogli zobaczyć, jak przez lata zmieniła się opowieść o dziewczynie z dobrego domu, w której młode życie brutalnie wkracza rewolucja, a potem niszczą ją ludzkie języki.

Małgorzata Pieńkowska, którą szeroka publiczność kojarzy z roli Marysi w „M jak miłość”, zaprezentuje na scenie zupełnie inne oblicze. Spektakl „Zofia” inspirowany jest opowieściami matek powstańców warszawskich. Piętno, które wojna wywarła na tych kobietach, było tak ogromne, że największym wyzwaniem okazało się dla nich zwykłe życie, które nastąpiło później.

Wrocławska aktorka Aldona Struzik wcieli się w autentyczną postać księżnej Daisy von Pless z Książa. Jednoosobowa sztuka będzie dialogiem kobiety z samą sobą sprzed pięćdziesięciu lat. Z kolei „DDR” Petera Asmussena to spektakl w wykonaniu Grażyny Marzec. Opowiada o miłosnych rozterkach mieszkanki Berlina, ukazanych na tle historii podzielonego betonowym murem miasta. Po raz trzeci publiczność festiwalu spotka się z Agnieszką Przepiórską. Po pokazanych w poprzednich latach „I będą święta” oraz „Tato nie wraca”, artystka pokaże publiczności ostatnią część trylogii Piotra Rowickiego „Wojna to tylko kwiat”. To opowieść byłej reporterki wojennej, która teraz walczy o siebie i swoich najbliższych. „Jak przetrwać w domowym okopie gotując jarzynową i smażąc naleśniki? Jak z relacji live dla tysięcy widzów przejść do rozmowy na żywo z synem i mężem? Jak być normalną?” – takie pytania stawiają twórcy spektaklu.
Na motywach „Lidy” Aleksandra Jurewicza powstał spektakl „Pokuć” w wykonaniu Szymona Majchrzaka. To historia trudnych losów repatriantów, opowieść o wykorzenieniu i stracie.

Jak zawsze festiwal będzie również okazją do zaprezentowania laureatów Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie”. W tym roku zobaczymy spektakle w wykonaniu pań. Viktoria Szopińska spektakl „Mit” oparła na tekście Leszka Kołakowskiego „Jak Bóg Maior
utracił tron”, zaś Irmina Liszkowska w spektaklu „Sonia Marmieładowa” sięgnęła po fragmenty „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.

Festiwalowi towarzyszyć będzie recital Romana Ziemlańskiego „Kolekcjoner wspomnień” z piosenkami Bułata Okudżawy, a także promocja publikacji związanych z teatrem jednego aktora. Prezentacje obywać się będą w Baju Pomorskim oraz sali na Jordankach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.