Dürer, Gysbrechts i Willmann w muzeum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dürer, Gysbrechts i Willmann w muzeum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Cornelius Norbertus Gysbrechts, Trompe d`oleil ze skrzypcami, przyborami malarskim i autoportretem

Grafiki Albrechta Dürera, obrazy Gysbrechtsa, Bonnarda, Gierymskiego, kolekcja szkła i porcelany, zabytki sztuki złotniczej, meble, kobierce i wiele innych. Zapraszamy na wyjątkową wystawę do Ratusza Staromiejskiego. Wernisaż 10 czerwca o godz. 17.

W 2016 roku mija 50 lat odkąd Tadeusz Wierzejski podarował Muzeum Okręgowemu w Toruniu pierwszą część swojej kolekcji sztuki azjatyckiej. Rocznica ta stała się pretekstem do zorganizowania wystawy przypominającej postać tego legendarnego kolekcjonera i antykwariusza. Wystawą „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach” obdarowane przez niego instytucje mają możliwość uczcić pamięć swojego darczyńcy.

- Od pierwszego swego daru dla Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy w 1923 roku do słynnego legatu dla Zamku Królewskiego w Warszawie w 1974 roku, Tadeusz Wierzejski nieprzerwanie przez półwiecze wzbogacał wspaniałymi darami liczne kolekcje muzealne i bibliotecznemówi Paweł Czopiński, kurator wystawy. - Gromadząc swoje zbiory przez dwudziestolecie międzywojenne, czas okupacji i PRL-u był nie tylko wybitnym kolekcjonerem, ale także znakomitym antykwariuszem. Dzięki jego działalności antykwarycznej do polskich muzeów trafiły wyjątkowe zabytki sztuki polskiej i europejskiej.

Ekspozycję w toruńskim muzeum tworzyć będzie kilkaset najwybitniejszych obiektów, które trafiły do polskich muzeów i bibliotek czy to w formie darów czy zakupów. Obok znakomitej kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu prezentowany będzie: zbiór malarstwa europejskiego i polskiego, grafika i rysunek, kolekcja szkła i porcelany, zegary kaflowe oraz zabytki sztuki złotniczej, inkunabuły i starodruki, meble i kobierce. Będą to m.in. obrazy Corneliusa Gysbrechtsa, Christiana Seybolda, Jana Rustema, Adriaena van Ostade i Isaaca van Ostade, szkic olejny Aleksandra Gierymskiego, Michaela Willmanna, akwarele Wilibalda Richtera, grafiki Albrechta Dürera, XVII-wieczny buzdygan, starodruki gdańskie oraz kolekcja porcelany ze słynnego daru dla Zamku Królewskiego na Wawelu.

Albrecht Dürer (1471-1528), Czterej jeźdźcy Apokalipsy, z cyklu "Apokalipsa"; drzeworyt, papier; ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, fot. Krzysztof Wilczyński

Więcej informacji o wystawie

Na zdjęciu tytułowym: Cornelius Norbertus Gysbrechts, Trompe d`oleil ze skrzypcami, przyborami malarskim i autoportretem, po 1683, ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, fot. A. Ring, L. Sandzewicz

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.