Drogi wyłączone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Drogi wyłączone

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 września 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Cztery ulice na toruńskiej starówce – Różana, Szeroka, Królowej Jadwigi oraz Rynek Staromiejski – przestaną być drogami gminnymi i staną się drogami wewnętrznymi. Da to urzędnikom większą kontrolę nad przestrzenią publiczną.

Uchwała ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów na obszarze Zespołu Staromiejskiego poprzez możliwość określenia i egzekwowania zasad udostępniania dróg wewnętrznych objętych przedmiotową uchwałą. Pozwoli na wprowadzenie jednolitych zasad korzystania z przestrzeni publicznej o największym natężeniu ruchu pieszego

Aktualnie obszar znajdujący się w pasie drogowym ulicy Różanej, Rynku Staromiejskiego, Szerokiej i Królowej Jadwigi przestał spełniać rolę i kryteria drogi gminnej. Odbywa się tam głównie ruch pieszy.

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta odbyło spotkania z restauratorami, przewodnikami, właścicielami kamienic i zarządcami nieruchomości oraz handlowcami, którzy wskazali, że dostępność przestrzeni publicznej na terenie Zespołu Staromiejskiego w ostatnich kilku latach pogorszyła się na skutek wzrastającej liczby tymczasowych obiektów budowlanych przy jednoczesnym wzroście liczby turystów (ponad 2 mln odwiedzających Toruń w 2015 roku).

Wyłączenie ulic z dróg gminnych pozwoli na zawieranie umów cywilnych w zakresie wynajmowania przestrzeni publicznej, dotychczas regulowanej decyzjami na zajęcie pasa drogowego. Wprowadzenie precyzyjnych wytycznych dotyczących sytuowania, wielkości, rodzaju konstrukcji oraz estetyki letnich ogródków gastronomicznych  i punktów handlowych usprawni zarządzanie przestrzenią publiczną. Zmiana statutu dróg pozwoli podpisywać im z miastem umowy długoterminowe czy też odliczać VAT. Da też urzędnikom większą kontrolę nad przestrzenią publiczną. Do tej pory, jeśli urząd wydał odmowną decyzję na zajęcie pasa drogowego, można się było od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Teraz taka ścieżka będzie niemożliwa.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o drogach publicznych, pozbawienie kategorii dróg publicznych nastąpi z dniem 1 stycznia 2017 roku. Kwestie techniczne, czyli utrzymanie porządku i remonty dróg nadal będą w gestii MZD.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.