Do sześciu razy sztuka! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Do sześciu razy sztuka!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 czerwca 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Do sześciu razy sztuka

Sześć toruńskich instytucji kultury, sześć dni intensywnych działań, eksperymenty plastyczne, teatralne i multimedialne – to wszystko czekać będzie na uczestników piątej już edycji warsztatów "Do sześciu razy sztuka!". Start 27 czerwca.

Cykl ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom potencjał edukacyjny toruńskich instytucji kultury i dać możliwość wzięcia udziału w niezwykłych działaniach, które mają miejsce za ich murami.

Na wakacyjny cykl warsztatów dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat zapraszają Dwór Artusa, Centrum Sztuki Współczesnej, Dom Harcerza, Młodzieżowy Dom Kultury, Dom Muz oraz Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Zajęcia realizowane będą w siedzibach instytucji:

  • Filia Domu Muz, ul. Poznańska 52
  • Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, Rynek Staromiejski 7
  • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej, Wały gen. Sikorskiego 19
  • Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
  • Dwór Artusa ul. Rynek Staromiejski 6
  • Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Wały gen. Sikorskiego 13

Centrum Sztuki Współczesnej
Tegoroczne działania wpiszą się w 7. edycję festiwalu plakatu i typografii „Plaster”.Tym razem zobaczymy prace ukraińskich artystów. Zainspirują nas one do kaligraficznych eksperymentów i rysunkowo-projektowych zabaw. Stworzymy „pyszne”, kaligraficzne desery oraz poznamy tajniki akwarelowych ilustracji. Za pomocą „nieszablonowych” szablonów wykonamy faktury zwierząt, które ożyją na naszych plakatach. 
Prowadzenie: Dominika Lewandowicz, Dorota Sobolewska – Dział Edukacji CSW

Młodzieżowy Dom Kultury
Zapraszamy na warsztaty wokalne, podczas których będziemy śpiew łączyć z ruchem i tańcem – dowiemy się także, jak działa aparat głosowy oraz w jaki sposób o niego dbać.
Prowadzenie: Grażyna Ratajczak-Nadolska – absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczyciel zaangażowany w życie kulturalne Torunia, gdzie na co dzień uczy dzieci i młodzież emisji głosu z ogromnymi sukcesami pedagogicznymi.

Muzeum Etnograficzne
Warsztaty w Muzeum Etnograficznym odbywać się będą w scenerii wystawy „Mądrości i gadki z kuchennej makatki”. Uczestnicy poznają świat haftowanych przedstawień i postaci, które staną się inspiracją do różnorodnych działań twórczych, m.in. tworzenia żywych obrazów, wykonania własnej „makatki” oraz „haftowania” wzorów z piasku. Prowadzenie: Joanna Sójka-Tomczyk – Dział Edukacji Muzeum Etnograficznego

Dwór Artusa
Co w obrazie piszczy. Warsztaty czytania malowideł dla bardzo początkujących. Zajęcia skupiać będą się na poszczególnych gatunkach malarskich. W tym roku poświęcone będą martwej naturze. Skąd wziął się ten temat w sztuce, kto go wymyślił i po co? Czy przedstawiane przez malarzy przedmioty to tylko nic nie znaczące obiekty, które artysta po prostu uwieczniał na płótnie? A może przedmioty portretowane mają jakieś ukryte znaczenie, które dziś czytelne jest tylko dla wybranych? O tym wszystkim dowiadywać się będziemy podczas wypełnionych edukacyjnymi zabawami warsztatów, w których odkryjemy tajemnice holenderskich i włoskich mistrzów martwych natur, poznamy malarskie żarty i nauczymy się sami tworzyć kompozycje pełne ukrytych znaczeń. Prowadzący: Łukasz Wudarski – historyk sztuki, animator kultury specjalizujący się w sztuce dawnej

Dom Muz
Kosmiczne podróże. Zapraszamy dzieci na wyjątkową przygodę w kosmicznej przestrzeni. W czasie zajęć będziemy tworzyć różne instalacje i makiety. Zaprojektujemy także stwory „nie z tego świata” przy użyciu materiałów wtórnych – kartonów, folii aluminiowej i styropianu. Prowadzenie: Agnieszka Dąbrowska

Dom Harcerza
Zajęcia teatralno-taneczne na scenie. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazje tworzyć etiudy z wykorzystaniem rekwizytów i kostiumów oraz doświadczyć improwizacji tanecznej. Na wszystkich zainteresowanych czeka teatralna przygoda. Prowadzący: Marta Pańka, nauczyciel tańca współczesnego i Agnieszka Oberlan-Stefańska – nauczyciel plastyki i teatru.

Zajęcia zakończą się 2 lipca.

Plan wydarzeń 

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat (pięć grup wiekowych)

Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: eduakcje@csw.torun.pl lub pod nr tel 56 610 97 16. Prosimy podać w mailu imię i nazwisko dziecka, jego wiek, a także kontakt mailowy i telefoniczny do opiekuna dziecka. Koszt: 30 zł/tydzień

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.