Długi weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Długi weekend w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

W weekend Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” organizuje piknik popularnonaukowy „Naukowa petrarda”. W tych dniach w Toruniu także emocje sportowe za sprawą dwóch meczów futbolu amerykańskiego Angels Toruń oraz finału eliminacji do tegorocznego żużlowego cyklu SEC.

>>Komunikacja miejska w długi weekend<<


PIĄTEK, 5 CZERWCA

  • Wystawa "Ptaszarnia", do 1.08. , Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Wystawa jest podsumowaniem działalności funkcjonujących w Galerii pracowni dydaktycznych w roku edukacyjnym 2014/2015. Zaprezentowane na wystawie prace są przykładami różnorodnych postaw twórczych, rozwiązań plastycznych i technik, zarówno tradycyjnych jak malarstwo, rysunek, rzeźba, jak i tych najnowszych związanych z grafiką komputerową i animacją filmową. Elementem łączącym prezentowane na wystawie prace jest motyw ptaków.

  • Naukowa petrarda, CN Młyn Wiedzy, wstęp wolny
    • godz. 11:00 – otwarcie wystawy dla dzieci „przeŻYCIE”
    • godz. 15:00-17:00 – popularno-naukowe aktywności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy:  budowanie telegrafu akustycznego; gigantyczne bańki mydlane; Atomowy Bubble Soccer (na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży)
    • godz. 17:00-18:30 – koncert zespołu ARKA NOEGO

  • godz. 18.00 Bogusława Lebiedziński - Architektura drewniana Podlasia. Cz. I – Narożniki, do 30.06., Dom Muz, ul. Podmurna

Bogusław Lebiedziński (ur. 1963) – przez lata zdobywał doświadczenie przy dokumentacji fotograficznej różnego rodzaju imprez plenerowych i sportowych, jednak fotografia przyrody sprawia mu najwięcej satysfakcji. Ostatnio próbuje swoich sił w szlachetnej technice gumy arabskiej. Wraz z żoną zorganizował kilkanaście plenerów fotograficznych. Od urodzenia mieszka na Podlasiu. Zwiedzając często niedostępne rejony (okolice Biebrzy), znajduje zapomniane perełki. Rośnie więc dokumentacja fotograficzna ginącej architektury. Z tego materiału powstała wystawa prac ukazująca piękno drewnianych elementów architektury podlaskiej, która będzie jego debiutem w Fotogalerii.

Finał eliminacji do tegorocznego cyklu SEC, który pierwotnie miał zostać rozegrany w słoweńskiej Lendavie, został przeniesiony do Torunia i odbędzie się już w najbliższy piątek, 5 czerwca o godzinie 19.00 Organizacji zawodów podjął się Klub Sportowy Toruń.

  • godz. 20.00 Koncert Prawykonań, Kościół Akademicki pw. Ducha Świętego, wstęp wolny

Małgorzata Grela – sopran, Agnieszka Piass – sopran, Kamila Kułakowska – sopran, Katarzyna Nowak-Stańczyk – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Jacek Greszta – bas, Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska – skrzypce, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Piotr Wajrak – dyrygent W programie: Marcin Kopczyński - Scherzo na skrzypce i orkiestrę smyczkową (2006), Dico ego opera mea Regi na sopran i orkiestrę smyczkową (2015), Szymon Godziemba-Trytek – Magnificat na solistów, flety, perkusję i orkiestrę smyczkową (2015), J.S. Bach - Aria na strunie G, G.F. Haendel - Xerxes (Largo). Miejsce: Kościół Akademicki pw. Ducha Świętego

  • godz. 20.00 Rasmentalism + Afterparty, Klub NRD, bilety: 25 zł - przedsprzedaż, 30 zł - na bramce w dniu koncertu

Klub NRD zaprasza na swoje urodziny, a na nich koncert Rasmentalism! Panowie premierowo zaprezentują materiał z nowej płyty "Wyszli coś zjeść", a także zagrają numery z poprzednich albumów.


SOBOTA, 6 CZERWCA

  • godz. 9.00-15.00 XXI „Michayland”, Park na Bydgoskim Przedmieściu

Nadchodzi XXI „Michayland” czyli „Fantastyczne Miasteczko Dzieciaków”. Będziemy go świętować 6 czerwca w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Przygotowania do tego wydarzenia w Oratorium już ruszyły pełną parą. Michalickie Centrum Wolontariatu zaktywizowało swoje działania.  Dzieci i młodzież oraz wychowawcy z naszego Oratorium przygotowują na ten dzień mnóstwo atrakcji i niespodzianek do organizacji tego wielkiego święta. W tegorocznych przygotowaniach podobnie jak rok temu towarzyszy Areszt Śledczy w Toruniu. To efekt zawiązania przez zarząd Oratorium porozumienia się z dyrekcją Aresztu o współpracy. Pod kierunkiem wychowawców tymczasowo aresztowani jak  i skazani przygotowują 6000 gipsowych odlewów oraz licznych ozdób i motywów. Będą one przeznaczone dla uczestników tej wyjątkowej zabawy oraz na stanowisko „Małego Artysty”. W przygotowaniach uczestniczy wiele instytucji: m. in: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, Wydział Środowiska i Zieleni, Policja, Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna w Rzęczkowie oraz Michalickie Centrum Wolontariatu. Jak co roku Producent Słodyczy przekazał organizatorom ponad 700 kg lizaków. Będzie bardzo słodko na tegorocznym Michaylandzie. Zabawa i przyjemność, radość wspólnie spędzanych chwil, ale również zdrowie i jakość – to najcenniejsze elementy familijnej harmonii, o które zadbamy, zajadając michaylandowe lizaki. Zapraszamy pięknie wszystkie dzieci z Torunia i okolic by świętować ten wyjątkowy Dzień Dziecka w wyjątkowym miejscu. Przed nami jeszcze mnóstwo pracy, na przykład nadmuchanie setek balonów, przygotowanie 50 stanowisk. W tym roku pojawią się również niespodzianki. Ale dzieci lubią szykować dobre niespodzianki dla innych i dla siebie. Jak zawsze organizatorzy przygotowują loterię fantową dla dzieci, które w tym dniu zawitają 6 czerwca do Parku na Bydgoskie Przedmieście. Park na Bydgoskim po rewitalizacji wypiękniał (pojawiły się dwa place zabaw, wyremontowano alejki parkowe, powstał amfiteatr i nowe boisko sportowe – zrobiło się cudownie w naszym Parku – i tak jak co roku te zielone płuca Torunia staną się Fantastycznym Miasteczkiem Dzieciaków.

  • godz. 10.00 Angels Toruń v. KS Bydgoszcz Archers, MotoArena

MotoArena Toruń to nie tylko obiekt żużlowy- można tutaj zagrać w futbol amerykański- zobacz to za darmo! Zapraszamy w sobotę, 6 czerwca 2015 na najnowocześniejszy stadion do speedway'a na świecie, by zobaczyć najpopularniejszy w USA sport w wykonaniu drużyn z Bydgoszczy, Poznania i Torunia! Mistrzostwa Polski juniorów w futbolu amerykańskim! Wstęp wolny!

  • godz. 11.00-16.00 Kreatywne warsztaty w Galerii Pod Krzywą Wieżą

Dla dorosłych: wielcy artyści – malarstwo akrylowe, dla dorosłych i młodzieży - malowanie na szkle, dla dzieci – butelkowe żółwie. Targ sztuki i sprzedaż rękodzieła. Organizator: Fundacja Feniks, wstęp wolny

  • godz. 10.00 - start 8. Śniadanie na Trawie, Rynek Nowomiejski

Impreza organizowana z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Piknik organizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach Święta Województwa. Jak co roku zapewniamy zieloną przyjazną przestrzeń, zachęcamy do leżenia, patrzenia w niebo, piknikowania w centrum naszego miasta. To święto wszystkich, którym bliskie są ideały zrównoważonego rozwoju, ochrona środowiska, marzą o przyjaznym mieście, gdzie mogą przyjemnie spędzić czas, nie ma architektonicznych przeszkód, a na trawniku można swobodnie usiąść. Zaplanowano warsztaty i koncerty. Śniadaniu towarzyszy jarmark żywności naturalnej i rękodzieła. Godz. 19.00 koncert zespołu Organek.

  • godz. 11.00-17.00 Naukowa petrarda, CN Młyn Wiedzy, wstęp wolny

Na uczestników czekają różnorodne atrakcje przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Partnerów:

1. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK: • „Maszyneria ludzkiego ciała”: na stanowisku uczestnicy przeniosą się w głąb ludzkiego ciała. Zobaczą jak wygląda organizm człowieka w środku, jak wyglądają i gdzie znajdują się najważniejsze narządy; • „Człowiek od podszewki”: uczestnicy będą mogli zapoznać się z budową i działaniem ludzkiego oka, ucha oraz mózgu. Każdy będzie mógł sprawdzić swoją wysokość ciała za pomocą wzrostomierza. Atrakcją przewidzianą dla osób dorosłych będzie ponadto pomiar składu ciała analizatorem impedancji bioelektrycznej. Urządzenie pozwala na określenie m.in. zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej, mięśniowej, całkowitej wody organizmu a także stopnia otłuszczenia brzusznego. Dostępne będą także inne instrumenty pomiarowe wykorzystywane w antropologii fizycznej: cyrkiel kabłąkowy, fałdomierz, skala do określania barwy tęczówki i włosów.

2. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK – POZA (Polski Optyczny Zegar Atomowy):

• Stoper: próba zatrzymania stopera dokładnie po np. 15 sekundach; • dokładność częstości: porównanie dokładności zegara mechanicznego, kwarcowego, atomowego i optycznego; • sam dopasuj częstotliwość do zadanego wzorca (wahadło o zmiennej długości).

3. Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK:

• wykład o dyskalkulii: dyskalkulia jest zaburzeniem o podłożu genetycznym, powodującym trudności w nabywaniu zdolności arytmetycznych przy równoczesnym prawidłowym rozwoju intelektualnym. Wyniki analizy częstości występowania dyskalkulii w różnych krajach pokazują, że z problemem zmaga się od 3 do 10% dzieci; • trening poznawczy Kalkulilo: gra „Kalkulilo” to trening poznawczy do wczesnej interwencji i wspomagania dzieci z problemami w nabywaniu arytmetyki w postaci gry zręcznościowej. Mechanika gry oparta jest na relacji liczbowo-przestrzennej (SNA) oraz analogicznej relacji dźwiękowo-przestrzennej, czyli rzutowaniu wysokości dźwięku na mentalną reprezentację przestrzenni. Gra polega na sterowaniu statkiem kosmicznym w taki sposób, aby omijać przeszkody.

4. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:

• pokaz rowerów poziomych: podczas pikniku będzie można sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze poziomym, poznać tajniki budowy takich rowerów. Spotkanie to będzie też okazją na bezpośrednią rozmowę z konstruktorem i poznać pasję tworzenia; • animacje dla dzieci: chusta animacyjna, zabierze wszystkich uczestników warsztatów w świat kolorów tęczy i zabaw ruchowych. Zabawy z chustą ułatwią wspólne spotkanie, poznanie się, nazywanie emocji i pokazanie innym dobrego humoru; • spotkanie z psychologiem dziecięcym: piknik to wyjątkowa okazja do spotkania i porozmawiania z doświadczonym psychologiem dziecięcym. Dr Małgorzata Wójtowicz-Dacka posiada duże doświadczenie naukowe oraz terapeutyczne. Pomoże rodzicom poznać procesy emocjonalne dzieci i podpowie w jaki sposób stymulować i wspierać twórcze myślenie oraz wyobraźnię.

5. Polska Akcja Humanitarna:

• gra „Wodne statki”: interaktywna gra polegającą na poszukiwaniu na planszy ukrytej studni, bazującej na popularnej grze w statki. Uczestnicy, aby mieć możliwość odsłonięcia pól na planszy, muszą wykazać się wiedzą z tematyki wodnej; • puzzle „Gdzie jest woda?”: składające się ze 50 elementów puzzle prezentują mapę świata z oznaczeniem zasobów wodnych na globie; • gra labirynt „Znajdź drogę do studni”.

6. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy:

• thinkering; • [re]konstrukcja: kreatywne tworzenie konstrukcji z wykorzystaniem klocków z pracowni kreatywnej dla dzieci „przeBUDOWA”; • gigantyczne bańki mydlane; • Atomowy Bubble Soccer (na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży); • pokaz naukowy towarzyszący Atomowemu Bubble Soccer; • doświadczenia i eksperymenty chemiczne i fizyczne. Przez cały czas dla uczestników będzie dostępny trenażer lotów i symulator myśliwca.

  • godz. 17.00 i 20.00 Chodu i Hop, Impresaryjny Teatr Muzyczny

Spektakl Teatru Loch Camelot z Krakowa przypomina formą seanse starego kina. O wydarzeniach i losach bohaterów widzowie dowiadują się bowiem z wyświetlanych na scenie napisów. Podczas muzyczno-kabaretowego wieczoru spotykamy całą galerię absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach. Spektakl z przymrużeniem oka komentuje narodowe wady i zalety Polaków. Bilety: 40 zł, 35 zł ulgowy

  • Święto Bazyliki Katedralnej w Toruniu, do 14.06, Katedra św. św. Janów
    • godz. 18.00 uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego
    • godz. 19.30 Koncert papieski, wystąpi Schola Cantorum Thorunensis (kompozycje chóralne Sławomira Czarneckiego)
    • godz. 20.30 – otwarcie wystaw:
    • Gotycka kwatera ołtarzowa z 1480 roku. Historia, konserwacja, badania (Justyna Olszewska-Świetlik)

Kwatera, jeden z nielicznych zachowanych w Toruniu przykładów malarstwa tablicowego ze schyłku średniowiecza, poddana została gruntownej konserwacji (2013-2014), która przywróciła zabytkowi dawny blask. Dzięki temu, po latach, będzie ona ponownie eksponowane w katedrze.  Na wystawie przedstawione zostaną wyniki najnowszych interdyscyplinarnych badań, odkrywających m.in. tajniki średniowiecznego warsztatu malarskiego i niewidzialną materię obrazu. Święci i świeccy w toruńskiej bazylice katedralnej (fotogramy Andrzeja R. Skowrońskiego, koncepcja Katarzyna Kluczwajd). Wizualna prezentacja ma zainspirować do refleksji, że święci byli kiedyś świeckimi. Do uzmysłowienia, jaką drogę musieli przebyć, aby przejść do świata świętych, a także – jaką drogą my sami dziś podążmy. To atrakcyjna estetycznie zachęta do wędrówki po kościele w poszukiwaniu wiedzy i nowych doznań, do kontemplacji dzieł sztuki sakralnej w relacji osobistej.

  • godz. 20.00 Sounds Like The End Of The World + Signal From Europa, Klub Dwa Światy

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego post rocka! Na naszej scenie zaprezentują się dwie formacje z trójmiasta. Pozycja obowiązkowa dla fanów takich kapel jak Tides From Nebula czy Besides.


NIEDZIELA, 7 CZERWCA

  • godz. 11.00-17.00 Naukowa petrarda, CN Młyn Wiedzy
  • godz. 11.00-22.00 Teatralny Piknik Rodzinny, ogródek klubu Koniec Świata

Wydarzenie skierowane do rodzin z dziećmi i opierające się na działaniach teatralnych. Specjalnie na jego potrzeby został wyprodukowany spektakl „Profesorek Wodorek i Wehikuł Czasu”.

  • godz. 11.00-18.00 Bajeczna gra terenowa dla rodzin z dziećmi

Do zdobycia dyplom dla rodzinki. Drużyny złożone z rodziców i dzieci otrzymają specjalną mapę z zaznaczonymi stanowiskami. Uczestnicy zmierzą się z ekscytującymi zadaniami, przygotowanymi  przez wyjątkowe postacie. W Pracowni Wyobraźni spotkają Ciocię Elę Teatralną, na baszcie Rycerza Konrada, a w smoczej jamie Wiedźmę Sucharynkę. W ramach gry drużyny będą musiały  pomóc kosmitce Proksimie z planety Makemake wrócić do domu, rozwiązać zagadki lingwistyczne Sir Roberta z Wysp Brytyjskich, składać origami z córką cesarza Rymiką, zbierać szyszki z Lisicą Agnieszką oraz sprostać wymaganiom mistrza Frencesca del Vatoliniego – specjalisty od waty cukrowej.

  • 12.00-12.30 Obieżyświetne zabawy z Indianą Pląsem
  • 12.30-13.00 Iluzjonista Dawid Olesh - „Believe I”
  • 13.00-13.45 spektakl teatralny „Profesorek Wodorek i Superbohaterowie”
  • Wystąpią wyjątkowi goście, będzie rap, rock’n’roll, poezja i dużo śmiechu
  • 13.45-15.30 Kolejna porcja zabaw! Klaun Koko, Indiana Pląs, Inwazja Baniek Mydlanych
  • 15.30-16.00 Iluzjonista Dawid Olesh - „Believe II”
  • 16.00-16.45 spektakl teatralny „Profesorek Wodorek i Wehikuł Czasu”

Prezentacja najnowszego wynalazku polskiej myśli technicznej – Generatora Wszystkiego. Do tego, przez nieuwagę głównego bohatera, publiczność wyruszy w podróż po kilku epokach historycznych. 19.00-22.00 Ognisko i koncert barda Borysa Kossakowskiego Miejsce: ogródek klubu Koniec Świata, ul. Podmurna 4-6, Wstęp wolny

  • od godz. 12.00 do 19.00 Święto Ulicy Most Pauliński

Święto Mostu Paulińskiego inauguruje cykl świąt ulic obchodzonych na toruńskiej starówce. Jest to impreza o najdłuższej tradycji, organizowana od 1996 roku. Corocznie bierze w niej udział ok. 2 tys. osób. Od sześciu lat organizacją święta zajmuje się właściciel pierogarni „Stary Toruń”, która znajduje się na tej urokliwej ulicy. Organizacyjnie i finansowo Święto Mostu Paulińskiego wspiera Gmina Miasta Toruń za pośrednictwem Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Jak co roku głównym punktem programu będzie zwiedzanie z przewodnikiem niedostępnych na co dzień ruin Mostu Paulińskiego, które znajdują się pod ulicą. Rokrocznie cieszy się ono bardzo dużym zainteresowaniem i przyciąga wielu torunian.  Zwiedzanie ruin odbywać się będzie w grupach co 30 minut, od godziny 12:00 do godziny 18:00. W związku z ograniczoną ilością miejsc, organizatorzy proszą zainteresowanych o odbiór bezpłatnych wejściówek, uprawniających do zwiedzania mostu w  Pierogarni Stary Toruń (ul. Most Pauliński 2). Dzięki plenerowej galerii zdjęć prezentujących zabytki Torunia będzie można cofnąć się w czasie i zobaczyć Toruń sprzed kilkudziesięciu lat. Nie zabranie atrakcji dla najmłodszych, muzyki na żywo oraz wielu innych niespodzianek.  Jedną z największych atrakcji jest oczywiście VII już Toruński Jarmark Pierogów. Warto wiedzieć, że nazwa Most Pauliński pochodzi od dominikanów, którzy w 1263 roku osiedlili się między dzisiejszymi Wałami gen. Sikorskiego, Mostem Paulińskim i Zaułkiem Prosowym. Zakonnicy przyjechali z Lubeki, gdzie mieli swoją siedzibę w kościele pod wezwaniem św. Pawła. Właśnie od patrona świątyni byli nazywani paulinami i z takim przydomkiem trafili do Torunia. Znajdujący się pod ulicą most ma cztery niekompletne przęsła, z których trzy są udostępniane zwiedzającym.

  • godz. 16:00 Festiwal Budo, Amfiteatr Muzeum Etnograficznego

XIX pokazy sztuk i sportów walki: karate, judo, aikido, kondo, boks, zapasy, capoeira

  • godz. 16.00 Festiwal Organowy: Krzysztof Fryska (Bydgoszcz), Kościół Akademicki Ducha Św.

W Programie utwory M. Surzyńskiego, G. Younga, L. Boelmanna, C.S. Langa, C. Chaminade

  • godz. 17.00 Tuwim…czy 5 minut Woźnej, Impresaryjny Teatr Muzyczny, bilety: 40 zł, 35 zł ulgowy

Muzyczny monodram komediowy Teatru Loch Camelot z Krakowa prezentuje  Beata Malczewska – aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz pierwsza dama kabaretu Loch Camelot. Spektakl, z gamą piosenek i wierszy, jest żartobliwą opowieścią o domniemanym tajemniczym związku poety Juliana Tuwima z panną Gac, czyli woźną Kazimierą, widzianym jej oczami.

  • godz. 17.00 Opera się nie opiera – premiera, Hotel Bulwar

Spektakl kabaretowy z prawdziwą dawką opery. Sądzisz, że w operze czai się upiór? Nie bój się. Przyjdź do nas. Mamy dla Ciebie operę dla opornych. Twój osobisty przewodnik przeprowadzi Cię przez meandry wyższych pięter sztuki, od zakurzonej piwnicy, po zakurzony strych. To będzie istny okultystyczny seans. Trochę niesamowity, trochę straszny, trochę śmieszny. Ale za to bardzo operowy. Opracowanie muzyczne: Robert Matusiak, obsada: Magdalena Cysewska, Michał Hajduczenia, Robert Matusiak, Jacek Pietruski

  • godz. 19.30 Koncert z okazji Jubileuszu 50-lecia sakramentu kapłaństwa Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego

I Festiwal Artystycznych Interpretacji: Muzyczne Konstelacje

  • Część I: Antyfona „Attendite a falsis prophetis” do Magnificat na 7 niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, Kantyk „Magnificat anima mea Dominum”. Wykonawca: Schola Gregoriana WSD - Magister chori: ks. Czesław Grajkowski
  • Część II: Kompozycje XVI i XVII wieku. Wykonawca: Zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis (kier. art. Izabela Szyma-Wysocka)
  • Część III: John Rutter „Magnificat”. Wykonawcy: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademicki UMK (kier. art. Arkadiusz Kaczyński), Chór Inovroclaviensis Cantans (kier. art. Danuta Szyma) Elżbieta Stengert – Sopran. Ks. Czesław Piotr Grajkowski - Dyrygent

  • godz. 20.00 Solar/Białas + suporty, Klub Dwa Światy

7 czerwca 2015 roku w TORUNIU w klubie Dwa Światy odbędzie się koncert duetu Solar/Białas, 15zł w przedsprzedaży do nabycia w barze klubu Dwa Światy codziennie od godz. 16:00 do zamknięcia. BILETY RÓWNIEŻ W DNIU KONCERTU (bez limitu). Wstęp 16+

  • godz. 20.30 „Jan Paweł II – Święty z polskiej ziemi”

Spektakl odbędzie się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Św. Faustyny w ramach uczczenia 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Zostaną w nim ujęte obrazy z pobytu Ojca Świętego na Ziemi Toruńskiej.


 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.