Debata pod Kopernikiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Debata pod Kopernikiem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Pod pomnikiem Kopernika wybitni naukowcy z Polski i z zagranicy będą 11 maja o godz. 18.00 dyskutować o „Prawdzie w życiu i polityce”.

Plenerowa debata na Rynku Staromiejskim to część programu odbywającej się w Toruniu od niedzieli trzydniowej (10-13 maja 2015 r.), międzynarodowej konferencji naukowej "Humboldt-Kolleg. Etyka w nauce i życiu. Normy i dylematy". Bierze w niej udział wielu wybitnych uczonych z Polski i z zagranicy (m.in. z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Portugalii). W otwarciu konferencji 10 maja wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski. Podczas konferencji wybitni specjaliści z dziedziny etyki omawiają takie problemy, jak:

  • rzetelność i oszustwo w nauce, plagiat, pisanie prac na zlecenie 
  • korupcja a etyka 
  • kodeksy etyczne rozmaitych zawodów, szczególnie tych zaufania publicznego jak dziennikarze, sędziowie, lekarze, adwokaci 
  • niepisane normy etyczne obowiązujące w rozmaitych grupach społecznych 
  • wpływ etyki na rozwój prawa 
  • etyczne zachowania w medycynie – osobiste poglądy, sumienie, moralność 
  • zachowanie człowieka w sytuacjach ekstremalnych 
  • człowiek a przyroda 

Specjalną sesję poświęcono wzajemnym relacjom pomiędzy ludźmi nauki należącymi do różnych generacji oraz pytaniom, jak wygląda dziś i jak powinna wyglądać relacja mistrz-uczeń, jaka jest dzisiejsza rola profesora uniwersytetu i jego etos, czy obowiązujący aktualnie w Polsce system wspierania rozwoju naukowego ludzi młodych jest właściwy i czy profesor ma szanse odegrać w nim rolę mistrza i twórcy szkoły naukowej. W tym kontekście omawiany będzie problem nepotyzmu w nauce.

Zaplanowano także tradycyjnie Sesję Młodych Badaczy, której zadaniem jest propagowanie idei humboldtowskich oraz pozyskanie utalentowanych kandydatów i zachęcenie ich do ubiegania się o stypendium Fundacji Humboldta.

Moderatorem poniedziałkowej dyskusji pod pomnikiem Kopernika (11 maja, godz. 18.00-19.30) będzie prof. Tadeusz Krzemiński (ŚlUM, Zabrze-Rokitnica, Polska), a udział wezmą m.in.: red. Magdalena Bajer (Warszawa), dr Konrad Buschbeck (Heidelberg), Piotr Całbecki (marszałek woj. kujawsko-pomorskiego), prof. Zbigniew Ćwiąkalski (UJ, Kraków), insp. dr Waldemar Krawczyk (CLP KG Warszawa), wicemarszałek Jan Wyrowiński (Senat RP), prof. Andrzej Zoll (UJ, Kraków).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...