CoCArt Music Festival | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

CoCArt Music Festival

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 lutego 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

Niezależnie od tego, czy zaproszeni przez organizatorów artyści używają instrumentów akustycznych czy elektroniki, ich znakiem rozpoznawczym jest eksperyment. W dniach 26-28 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej i Klubie NRD po raz siódmy odbędzie się CoCArt Music Festival.

W największej sali wystawowej CSW po raz kolejny publiczność będzie miała okazję zetknąć się z twórcami z Polski i świata będącymi w czołówce muzyki poszukującej. Przyjadą goście z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Australii. Ich eksperymenty idą w różnych kierunkach i z różnych korzeni się wywodzą. W tym roku, choć nie zabraknie elektroniki, możemy się spodziewać sporej reprezentacji solowych projektów akustycznych i elektro-akustycznych oraz kilku energetyzujących duetów.

- Koncepcja zaproszenia tych a nie innych artystów związana jest z miejscem - dużą salą w CSWmówi  jeden z kuratorów Rafał Kołacki. - Chcieliśmy, by było więcej akustycznych projektów, bo one świetnie współgrają z tą przestrzenią.

Na pierwszy dzień festiwalu organizatorzy zapraszają jednak do Klubu NRD, gdzie będzie można posłuchać coraz bardziej znanego, chociaż wciąż anonimowego (oficjalnie nie jest znany skład personalny grupy) polskiego duetu RSS B0YS. To propozycja dla tych, którzy cenią surową, rytmiczną i transową elektronikę. Bardzo ciekawym, choć dość młodym przedsięwzięciem na polskiej scenie muzyki elektronicznej jest też Duy Gebord. Dwa kolejne wieczory, już w CSW, to po połowie występy artystów rodzimych i zagranicznych. W piątek na scenie pojawi się inżynier dźwięku, kompozytor muzyki elektro-akustycznej z Niemiec Rashad Becker. Ten samouk ma na swoim koncie masteringi ponad tysiąca nagrań płytowych. Sam wydał w 2013 r. świetnie odebrany album „Traditional Music of Notional Species Vol. 1” i podczas koncertów improwizuje w oparciu o te kompozycje. W Berlinie mieszka też obecnie australijski basista o polskich korzeniach Mike Majkowski. Jego improwizacje znacznie poszerzają zakres brzmień kontrabasu, eksperymentuje m.in. z technikami smyczkowania. Freejazzowe korzenie mają muzycy zza miedzy. Bydgoski duet Jachna/Buchl wymyka się jednak klasyfikacjom. Grający na trąbce, flugelhornie i odpowiedzialny za brzmienia elektroniczne Wojciech Jachna oraz perkusista Jacek Buhl mają na kocie cztery wspólne płyty, a najnowsza „Atropina” zyskała wiele pochlebnych recenzji. Tego wieczoru wystąpi również jedyna kobieta na festiwalu. TER zafascynowana jest analogową elektroniką, a tworzone przez nią brzmienia to mieszanka krautrocka, psychodelii, techno, ambientu, lo-fi i elektroakustyki.

Sobotni wieczór to m.in. występ austriackiego trębacza Franza Hautzingera. Do poszukiwania nowych metod grania na instrumencie zmusiło go porażenie ust. Naprawdę niezwykłe dźwięki udaje mu się wydobyć z trąbki ćwierćtonowej i to uczyniło z niego jednego z najbardziej cenionych awangardowych i jazzowych trębaczy na świecie. Ze Szwajcarii przyjedzie duet HADRON. Tworzą go grający na perkusji i instrumentach elektronicznych Michael Wertmueller oraz pochodzący z Grecji basista Marino Pliakas. Twórcy współpracują m.in. w trio z Peterem Brötzmannem. Będzie także na festiwalu akcent toruński, bo właśnie z naszym miastem w młodości związany był wybitny tubista Zdzisław Piernik.

- To jest prawdziwy wirtuoz i mistrzopowiada Rafał Iwański. - W latach 60. odważył się wejść na drogę eksperymentu, preparowania i rozbudowywania tuby, łączenia jej z elementami innych instrumentów dętych. Symuluje dźwiękiem tuby  instrumenty elektroniczne, inspiruje się muzyką konkretną - dlatego świetnie się wpisuje w nasz festiwal.

Festiwalową listę wykonawców zamyka Arszyn - perkusista, muzyk elektroniczny, improwizator. Jego znaki rozpoznawcze to noise i tworzenie pejzaży muzycznych.

Rozbudowany w tym roku będzie program imprez towarzyszących. Dzień przed festiwalem w Klubie NRD, z inicjatywy młodych toruńskich artystów dźwięku i wydawców, zorganizowany zostanie wieczór literacko-muzyczny przygotowany przez raczkujące wydawnictwo kasetowo-internetowe Złe Litery. Wystąpią m.in. formacje Święto Zmarłych i Przed Państwem Ra Ra. Nowością będzie też sobotni panel dyskusyjny w ramach cyklu Silence Room w CSW. Będzie można porozmawiać na temat znaczenia przeżywających obecnie renesans małych wydawnictw. Wydawcy i artyści będą wystawiać również swoje stoiska. Jak zawsze po piątkowych i sobotnich koncertach odbywać się będą afterparty w Klubie NRD.

- Dochodzą do nas słuchy, że CoCArt uważany jest za jeden z najbardziej odważnych i interesujących festiwali muzycznych w Polsce, szczególnie pod kątem doboru artystów i zestawienia ich ze sobąpodsumowuje Rafał Iwański

- Jest też coraz ważniejszym wydarzeniem na muzycznej mapie Polski, niejako otwierając regularnie co roku kalendarz festiwalowydodaje Rafał Kołacki.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.