Chemiczna śmietanka w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chemiczna śmietanka w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Zdjęcie do artykułu: Chemiczna śmietanka w Toruniu

W dniach 3 – 6 lipca 2016 roku w Toruniu odbywa się międzynarodowe sympozjum w dziedzinie chemii ExTech’2016 i ISSS’2016. Ponad 400 naukowców z 41 krajów debatuje nad postępem w zakresie izolowania i separowania związków chemicznych występujących w produktach spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych i w środowisku naturalnym.

W ramach 18. Międzynarodowego Sympozjum Technik Ekstrakcyjnych (ExTech'2016) i 22. Międzynarodowego Sympozjum Technik Rozdzielania (ISSS'2016) uczestnicy wezmą udział w 70 wykładach oraz zapoznają się z ponad 250 pracami przedstawionymi w formie posterów. Tematyka sympozjów dotyczyć będzie zastosowań technik ekstrakcyjnych, elektromigracyjnych i chromatograficznych w analityce, dedykowanej diagnostyce medycznej, analizie farmaceutycznej i produktów żywnościowych, chemii kosmetycznej i środowiskowej z uwzględnieniem ekosystemu (woda, gleba, powietrze).

Warto zauważyć, że uczestnicy tego światowego spotkania dyskutować będą nad teoretycznymi i praktycznymi zastosowaniami technik, które swój rodowód biorą z Polski. Twórca ekstrakcji, profesor Walther Nernst, urodził się w naszym regionie, w Wąbrzeźnie i za swoją aktywność naukową uzyskał Nagrodę Nobla w 1920 r. Z kolei Mikhail Tswiett, który wprowadził do światowej literatury termin chromatografia, był wprawdzie Rosjaninem, ale jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego właśnie w Warszawie ogłosił podstawy swojej teorii. Obie techniki uznane zostały przez Akademię Amerykańską jako te, które wniosły w XX wieku największy wkład w postęp i rozwój cywilizacji.

Imprezie towarzyszy wystawa sprzętu i akcesoriów naukowych (17 wystawców), jak również warsztaty metodyczne prezentujące najnowsze osiągnięcia w zakresie przygotowania próbek, jak i oznaczania analitów na poziomie komórkowym.

Organizatorzy przygotowali również bogaty program prezentujący osiągnięcia kulturalno-artystyczne zarówno regionu kujawsko-pomorskiego, jak i miasta Torunia. Miejscem obrad będzie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, gdzie gości powita prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Wydział Chemii UMK (laboratoria). 

Organizatorem wydarzenia jest Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, przy współudziale Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Patronat honorowy objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent miasta Torunia oraz JM Rektor UMK.

Uroczyste otwarcie Sympozjów odbyło się w CKK Jordanki 3 lipca. 

Więcej o wydarzeniu na stronie http://www.extech-isss2016.pl/

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...