Centrum edukacyjne MPO na finiszu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Centrum edukacyjne MPO na finiszu

Miasto
Data publikacji: 25 sierpnia 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Jesienią ruszy centrum edukacji ekologicznej. MPO kończy realizować  projekt. Już dziś zapraszamy na „drzwi otwarte” centrum i ZUOK 19 września.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. w Toruniu kończy realizować projekt pn. Centrum Edukacji Ekologicznej MPO EcoKid. Rozstrzygnięte zostały najważniejsze przetargi. Trwa realizacja dostaw, powstaje ścieżka ekologiczna, wprowadzane są ostatnie poprawki do zamawianych gier i filmu.

Centrum edukacji ekologicznej MPO będzie się  znajdować na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Kociewskiej. Ta lokalizacja umożliwia bezpośrednią obserwację pracy zakładu i sposobów postępowania z odpadami. W ramach  projektu powstała sala do edukacji ekologicznej, która aktualnie wyposażana jest w pomoce dydaktyczne, sprzęt biurowy oraz w meble. W salce gotowe jest już malowidło, przy którym będzie można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Obecnie wprowadzane są również ostatnie poprawki do opracowanych na indywidualne zamówienie MPO trzech gier komputerowych, skierowanych do młodszych i starszych dzieci. Pierwszą z gier będzie można pobierać ze strony internetowej MPO. – Gra o sympatycznej nazwie „Segreguj odpady z szopem Sortkiem” polega na segregowaniu w wyznaczonym czasie różnych odpadów wykonanych ze szkła, plastiku, papieru, metalu oraz bioodpadów, zgodnie z zasadami selektywnej zbiórki obowiązującymi w Toruniu mówi prezes spółki Piotr Rozwadowski. – Ta gra przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych, za których pośrednictwem chcemy zachęcać dorosłych do aktywnego i świadomego segregowania odpadów.

Druga gra to interaktywna kolorowanka, skierowana do najmłodszych dzieci. Ich zadaniem będzie kolorowanie pojemników zgodnie z toruńskim systemem segregowania odpadów. Trzecią grą są multimedialne 12- lub 24-elementowe puzzle, mające poszerzać wiedzę na temat funkcjonowania ZUOK. Z kolorowanek i puzzli będzie można korzystać, odwiedzając centrum. Będą one zainstalowane na tabletach kupowanych w ramach projektu.

- Obecnie finiszuje również montaż filmu z elementami trójwymiarowymi, prezentującego pracę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych – wyjaśnia prezes Rozwadowski. – Zdecydowaliśmy się go zamówić, ponieważ ze względów bezpieczeństwa niemożliwe jest bezpośrednie przyglądanie się pracy zakładu. A zainteresowanie zwiedzaniem ZUOK jest wśród torunian naprawdę spore. Film ma więc być wirtualnym spacerem po zakładzie.

Gotowy jest już także projekt budowlany ścieżki edukacyjnej na zrekultywowane składowisko. Lada dzień ruszy montaż tablic oraz rozpoczną się prace porządkowe wzdłuż ścieżki. O ile pogoda pozwoli, goście, którzy przyjadą do Centrum, będą mogli wejść niemal na sam szczyt składowiska, z którego rozpościera się ciekawy widok m.in. na stację przeładunkową Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (tzw. spalarni) oraz na obecne składowisko.

- Ścieżka edukacyjna przebiega na długości 2 kilometrów i składa się z 10 tablic edukacyjnych i 2 gier terenowych – mówi prezes Rozwadowski. - Zawarte na nich informacje, schematy i zdjęcia pozwalają zrozumieć zasady i cele współczesnej gospodarki odpadami.

Do spółki dostarczono już gadżety promujące centrum. Jest wśród nich 1200 zgniatarek do plastikowych butelek i puszek. Zgniatarki są bardzo praktyczne, ponieważ dzięki nim w worku czy pojemniku na odpady suche zmieści się więcej butelek PET. To oszczędność miejsca, a w konsekwencji  mniejsza ilość kursów śmieciarek i spalin.

Zgniatarki oraz inne materiały promocyjne będziemy rozdawać podczas uroczystego otwarcia centrum EcoKid, które odbędzie się w sobotę 19 września. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007 - 2013

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.