Bez opłaty targowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bez opłaty targowej

Biznes, Miasto
Data publikacji: 22 lipca 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Zdjęcie do artykułu: Bez opłaty targowej

Od nowego roku w Toruniu nie będzie opłaty targowej – zadecydowali toruńscy radni.  

1 stycznia 2016 roku weszła w życie zmiana ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie dotyczącym opłaty targowej. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 15 tej ustawy, rada gminy może wprowadzić opłatę targową. Oznacza to, że dotychczasowa obligatoryjna opłata targowa przekształciła się w opłatę fakultatywną - rada gminy uzyskała możliwość wyboru między poborem opłaty targowej a rezygnacją z jej poboru.

W celu wypracowania właściwego stanowiska przeprowadzono konsultacje z podmiotami prowadzącymi targowiska oraz zrzeszającymi kupców prowadzących handel na targowiskach. Stowarzyszenie Kupców Miasta Torunia zwróciło się z prośbą o zniesienie opłaty targowej, argumentując to faktem, że w ich odczuciu jest to opłata niesprawiedliwa, a jej zniesienie pozwoli, chociaż w minimalnym stopniu, zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców prowadzących handel na targowiskach w stosunku do dużych sieci handlowych.

Urbitor Sp. z o.o. poinformował, że zniesienie opłaty targowej, przy ewentualnym wprowadzeniu w to miejsce innej opłaty, umożliwi zniesienie opłaty wjazdowej na giełdę, co z kolei zwiększy jej atrakcyjność poprzez poprawienie dostępności dla odbiorców hurtowych oraz sprzedawców detalicznych.

Targi Toruńskie Sp. z o.o. uznał, że skutkiem zniesienia opłaty targowej będzie likwidacja trzech etatów, co nie wpłynie na zmianę wyniku finansowego spółki, natomiast spowoduje istotne obniżenie kosztów działalności osób handlujących na targowiskach i tym samym poprawi ich konkurencyjność na rynku.

Stowarzyszenie Handlowców „Kwadrat” wyraziło opinię negatywną, twierdząc, że osoby płacące opłatę za rezerwację miejsca będą miały większe koszty od osób, które prowadzą handel dorywczo i nie płacą rezerwacji, natomiast koszty rezerwacji będą podniesione. Zdaniem Stowarzyszenia rezygnacja z poboru opłaty targowej będzie wsparciem jedynie dla osób handlujących sporadycznie, które nie są członkami Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Handlowców „Manhattanu” wyraziło opinię negatywną, twierdząc, że likwidacja opłaty targowej może spowodować utratę pracy dla wszystkich podmiotów prowadzących handel na targowisku, gdyż zarządca nie będzie miał środków na utrzymanie targowiska. W związku z tym, aby uniknąć tej sytuacji, w zamian za opłatę targową zostanie wprowadzona opłata dzienna, niższa od opłaty targowej.

Również Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” poinformowała, że w zamian za opłatę targową zostanie wprowadzona opłata eksploatacyjna, niższa o ok. 30%-40% od opłaty targowej.

21 lipca 2016 r. radni podjęli więc uchwałę o zniesieniu opłaty targowej. Będzie to oznaczało dla Gminy Miasta Toruń utratę dochodów w wysokości 1.150.000,00 zł. rocznie oraz oszczędność w wydatkach 420.000,00 zł. rocznie.

Radni zadecydowali także o zmianach w zakresie handlu okrężnego. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów na obszarze Zespołu Staromiejskiego, a także wprowadzenie jednolitych zasada korzystania z przestrzeni publicznej o największym natężeniu ruchu pieszego.

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta odbyło spotkania ze wszystkimi grupami interesariuszy na terenie Zespołu Staromiejskiego (restauratorzy, przewodnicy turystyczni, właściciele kamienic i zarządcy nieruchomości, handlowcy), którzy jednoznacznie wskazali, że dostępność przestrzeni publicznej w ostatnich kilku latach uległa pogorszeniu na skutek wzrastającej liczby tymczasowych obiektów budowlanych przy jednoczesnym wzroście liczby turystów (ponad 2 mln w 2015 roku). Jednocześnie Straż Miejska i Straż Pożarna jednoznacznie sygnalizuje brak drożności przejazdu służb ratowniczych na ulicach Chełmińskiej, Łaziennej, Szczytnej i Żeglarskiej. 

Zwiększająca się z roku na rok liczba turystów wymaga korekty przepisów porządkowych na zabytkowym obszarze, który jest główną destynacją odwiedzających. Turyści oraz mieszkańcy starówki wskazują na utrudnienia w ruchu pieszych spowodowane nadmiernym zagęszczeniem – nagromadzeniem tymczasowych budowli: rozbudowaną powierzchnią letnich ogródków gastronomicznych i punktów handlowych z pamiątkami  oraz dużym natężeniem ruchu samochodowego, zwłaszcza samochodów dostawczych.

Zmiany mają charakter aktualizujący i porządkowy. Ich wprowadzenie zwiększy wpływ władz miasta na zarządzanie szczególną przestrzenią publiczną Torunia, jaką jest obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zmiany w zakresie dotyczącym przepisów porządkowych:

  1. § 2 ust. 2 pkt 2): handel kwiatami na terenie Zespołu Staromiejskiego będzie się odbywał wyłącznie na wschodniej i północnej pierzei Rynku Staromiejskiego;
  2. § 2 ust. 2 pkt 3): handel prowadzony w punktach małej gastronomii na terenie Zespołu Staromiejskiego nie będzie mógł być prowadzony na Rynku Staromiejskim i następujących ulicach: Chełmińska, Królowej Jadwigi, Łazienna, Panny Marii, Różana, Szczytna, Szeroka, Żeglarska z wyjątkiem handlu przed lokalami w okresie bożonarodzeniowym - § 2 ust. 3 pkt 13) uchwały;
  3. § 2 ust. 2 pkt 4): handel dziełami sztuki przez ich twórców na terenie Zespołu Staromiejskiego nie będzie mógł być prowadzony na Rynku Staromiejskim i następujących ulicach: Chełmińska, Królowej Jadwigi, Łazienna, Panny Marii, Różana, Szczytna, Szeroka, Żeglarska;
  4. § 2 ust. 2 pkt 5): powierzchnia poszczególnych ogródków gastronomicznych usytuowanych przy ul. Chełmińskiej, Panny Marii, Szczytnej, Szerokiej, Żeglarskiej nie może przekroczyć 50 m2, a przy ul. Łaziennej – 30 m2;
  5. § 2 ust. 2 pkt 7): handel balonami nie będzie mógł być prowadzony na Rynku Staromiejskim i następujących ulicach: Ducha Św., Królowej Jadwigi, Łazienna, Panny Marii, Różana, Szczytna, Szeroka, Żeglarska;
  6. § 2 ust. 2 pkt 10): handel pocztówkami i pamiątkami przed sklepami będzie się odbywał w godzinach otwarcia sklepów, a stoisko handlowe będzie usuwane z pasa drogowego po zamknięciu sklepu;
  7. § 2 ust. 2 pkt 11): handel pamiątkami oraz innymi artykułami promującymi Toruń na terenie Zespołu Staromiejskiego nie będzie mógł być prowadzony na Rynku Staromiejskim i następujących ulicach: Chełmińska, Królowej Jadwigi, Łazienna, Panny Marii, Szczytna, Szeroka, Żeglarska, a powierzchnia handlowa pojedynczego stoiska nie będzie mogła przekraczać 5 m2; natomiast łączna powierzchnia wszystkich stoisk na jednej ulicy nie będzie przekraczać 20 m2;
  8. § 2 ust. 2 pkt 13): handel produktami związanymi z działalnością lokali gastronomicznych, prowadzony przed tymi lokalami, usytuowanymi na terenie Zespołu Staromiejskiego, w okresie od 1 grudnia do 15 stycznia, będzie mógł się odbywać na stoiskach, których powierzchnia nie będzie przekraczać 5 m2i nie będzie wymagana w takim przypadku zgoda Prezydenta Miasta Torunia.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.