Będzie szpital, są nowe drzewa

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Prezydent Torunia sadzi drzewa z dziećmi z przedszkola nr 12

W różnych punktach Torunia sadzone są dorodne drzewa. 9 maja 2017 r. kilkanaście okazów  przybyło w toruńskim Parku Tysiąclecia.

Swoje drzewa posadzili tam wspólnie prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober. To nasadzenia zastępcze za drzewa, których wycinka była niezbędna w związku z trwającą rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Drzewa sadziły też wspólnie z VIP-ami dzieci z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 12, które do parku często chodzą na spacery.

- Rozwój miasta wymaga czasami usuwania drzew i prowadzenia nowych nasadzeń. A Park Tysiąclecia to miejsce, które szczególnie ich potrzebuje, bo w 2015 roku przeszła tu wichura, która zniszczyła wiele drzew. Teraz zostaną zastąpione nowymi: bukami, dębami i kasztanowcami, które będą przez wiele lat służyć środowiskumówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dodatkowo, dzięki programowi unijnemu, zdobyliśmy środki na rekultywację tego parku, założenie nowych alejek, wymianę nawierzchni boiska i kolejne nasadzenia.

W ramach  zastępczych nasadzeń drzew za usunięte pod rozbudowę szpitala wojewódzkiego do tej pory zasadzono już w Toruniu 462 klony, graby, jesiony, kasztanowce, dęby i wiązy oraz robinie akacjowe, śliwy i wiśnie ozdobne, lipy, glediczje i topole. Pierwszy etap akcji zakończy się w listopadzie. W etapie drugim, w różnych punktach miasta, pojawi się jeszcze 2 tysiące młodych drzewek. Wśród najważniejszych lokalizacji są Park Tysiąclecia (200 drzew) i ul. Grudziądzka (175), ale ekipy zajmujące się architekturą krajobrazu pojawią się także m. in. w rejonie ulic Legionów, Wielki Rów, Pod Dębową Górką i Polnej.

- Łączna wartość tych nasadzeń to 6 mln zł. To ogromne wydatki, które ponieśliśmy w związku z realizacją inwestycji na Bielanach. Cieszę się, że dbając o poprawę warunków leczenia, jednocześnie zadbamy o środowiskomówi marszałek województwa Piotr Całbecki.   

Akcję nasadzeń prowadzi samorządowa wojewódzka spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która z ramienia Marszałka Województwa jest też inwestorem rozbudowy i modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Data publikacji: 2017-05-09