Bawarczycy znaleźli swoje miejsce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bawarczycy znaleźli swoje miejsce

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2017
Autor: Magdalena Winiarska
Bawarczycy znaleźli swoje miejsce

Na Cmentarzu Garnizonowym zostaną pochowane szczątki Bawarczyków – żołnierzy broniących Torunia w 1813 roku przed najazdem Rosjan.

Podczas prac budowlanych prowadzonych przez firmę deweloperską odnalezione zostały szczątki żołnierzy pochodzących z Bawarii, którzy bronili Torunia w 1813 roku przed wojskami rosyjskimi. Zgodnie z procedurami, szczątki przekazane zostały prokuraturze, pod której nadzorem prowadzone są działania związane z ich identyfikacją. Następnie będą one złożone na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Grudziądzkiej i upamiętnione tablicą nagrobną.

W roku 1813 brygada bawarska, będąca sojusznikiem Napoleona, broniła Torunia przed Rosjanami. Liczyła ponad 4000 żołnierzy, a dowodził nią w Toruniu gen. Potevin de Maureillan.Wojska rosyjskie pojawiły się wokół miasta 22 stycznia 1813 roku, stopniowo zwiększając ataki. W rezultacie twierdza skapitulowała 14 kwietnia 1813 roku.

Podczas oblężenia miasta zginęło 1017 Bawarczyków, a 920 zmarło z powodu różnych chorób; największe żniwo zbierał tyfus. Pochowano ich na założonym wówczas cmentarzuusytuowanym około 100 metrów od dzisiejszej Szosy Chełmińskiej, w kwaterze o wymiarach 128 na 64 m. Dość szybko jednak o nim zapomniano, już bowiem w drugiej połowie XIX wieku powstało tam wysypisko śmieci. Sprawa upamiętnienia poległych żołnierzy powróciła, kiedy w 1885 roku na manewry do Torunia przybyły znów bawarskie wojska. Włączył się w nią również rząd Bawarii, który wykupił skrawek terenu dawnego cmentarza, gdzie stanął skromny pomnik, odsłonięty w maju 1888 roku. Stopniowo jednak popadał on w zapomnienie, był kilkakrotnie przestawiany, ostatecznie ustawiono go obok budynku Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Legionów. Sam cmentarz, już na początku XX wieku zapomniany, stał się terenem przeznaczonym na różne inwestycje, np. na początku pierwszej wojny światowej przecięto ten teren ulicą, dzisiejszą Legionów. Dziś, oprócz pomnika, o tamtych wydarzeniach i jej bohaterach przypomina nazwa znajdującej się tam ulicy - Bawarczyków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.