Artystki z Guilin | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Artystki z Guilin

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 sierpnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Oryginalne instrumenty, piękne stroje i chińska muzyka ludowa - w sobotę, 16 sierpnia w Collegium Maximum UMK.

„Wieczór Chiński” to już dziewiąty koncert w ramach tegorocznego Międzynarodowego Letniego Festiwalu „Europa. Toruń. Muzyka i Architektura”. Przed publicznością zaprezentują się tym razem, w repertuarze tradycyjnych ludowych utworów chińskich instrumentalno-wokalnych, artystki z chińskiego Guilin.

Guilin - partnerskie miasto Torunia od 2010 r. ma opinię jednego z najpiękniejszych miast Chin. Zawdzięcza ją wspaniałemu krajobrazowi okolicy - znajduje się tam jeden z największych na Ziemi kompleks krasowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzdłuż rzeki Li wznoszą się dziesiątki wapiennych wzniesień oraz pagórków o fantastycznych kształtach. Jako atrakcja turystyczna słyną również jaskinie siedmiu gwiazd o niezwykłych nazwach: Jaskinia Zwróconej Perły, Jaskinia Tysiąca Buddów czy Jaskinia Trzcinowego Fletu. W samym Guilin na uwagę zasługują parki, w których znajdują się liczne formacje skalne oraz potężne jaskinie. Na niektóre skały wstęp jest dozwolony i można z nich podziwiać panoramę okolicy.

Koncert w Toruniu będzie okazją do poznania egzotycznej muzyki tego regionu oraz tradycyjnych ludowych instrumentów. Rozpocznie się w sobotę o godz. 20.00 w Sali Senatu Collegium Maximum UMK przy placu Rapackiego. Bilety: 25/15 zł.

Wystąpią:
Chen Min - pipa
Zheng Yu - erhu
Mo Yani - guzheng
Gao Yuchuan - śpiew ludowy
Magdalena Miszewska-Zasadna - prowadzenie


Chen Min z instrumentem pipa

Pipa - chiński szarpany instrument strunowy. Czasami nazywany chińską lutnią, podobnie jak ona ma pudło rezonansowe w gruszkowatym kształcie. W Chinach znany jako tradycyjny instrument od ponad dwóch tysięcy lat.

Erhu - chiński instrument smyczkowy powstały w VII wieku. Barwa dźwięku jest zbliżona do ludzkiego głosu, zaś skala instrumentu wynosi do 3 oktaw. Erhu również nazywane jest "chińskimi skrzypcami". Jego rola podobna jest do partii skrzypiec w orkiestrze klasycznej. Na Erhu można grać zarówno utwory solowe, jak też używać jej jako instrumentu akompaniującego.

Guzheng – chiński instrument szarpany przypominający cytrę. Od niego pochodzi japoński instrument koto. Guzheng ma 21 jedwabnych strun i potężne drewniane pudło rezonansowe. Podobnie jak Erhu jest niezwykle popularnym w Chinach instrumentem.

PROGRAM:

1. Zespół: "Hua Hao Yue Yuan" („Kwitnące kwiaty i pełnia księżyca”) 
Żywy zespół instrumentów tradycyjnych przedstawiający księżycową noc z kwitnącymi kwiatami. Księżyc symbolizuje szczęśliwe spotkanie i doskonałość w kulturze chińskiej.
2. Utwór: "Jaki piękny jaśmin" 

Utwór pochodzący z południowych Chin. Zapach kwiatu jaśminu jest tak piękny, jak miłość i szczęśliwe życie.
3. Solo - pipa "Yang Chun Bai Xue" („Wiosenny śnieg”) 

Wczesną wiosną pokryta śniegiem ziemia wraca do życia.
4. Duet - erhu i guzheng: "Yu Zhou Chang Wan" („Wieczorne pieśni z łodzi rybackiej”) 

Podczas zachodu słońca, rybacy ciągną sieci i śpiewają w drodze powrotnej do domu. Utwór był wykorzystywany jako tło muzyczne w prognozie pogody CCTV przez 30 lat.
5. Zespół: Polskie pieśni ludowe

6. Utwory: "Pieśni ludowe można porównać do wiosennej rzeki"; "Nie mam nic do zaoferowania, mój drogi, tylko pieśni ludowe" 

Obie arie pochodzą z popularnego filmu Liu Sanjie, który został nakręcony w 1960 roku w Guilin. Są one powszechnie uwielbiane przez mieszkańców Guilin.
7. Zespół - "Pi Pa Yu" („Co mówi pipa”) 

Podczas bezsennej nocy, melodie pochodzące z pipy płyną niczym szepczący strumień do twojego serca. Czy wiesz o czym mówią?
8. Utwór: "Long Chuan Diao" („Smok - melodia z łodzi”) 

Młoda kobieta w drodze do domu podchodzi do promu. Prosi ona wioślarza, aby pomógł jej przejść na drugą stronę rzeki. Utwór jest wpisany przez UNESCO na listę 25 najlepszych utworów ludowych na świecie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.