Aneks do ZIT podpisany | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aneks do ZIT podpisany

Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

W Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku 29 czerwca 2015 roku podpisano Aneks do Porozumienia w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim. Było to niezbędne do podjęcia dalszych kroków mających na celu pozyskanie środków na realizację ZIT.

Dokument sygnowali przedstawiciele dwudziestu pięciu samorządów, w tym prezydenci Torunia i Bydgoszczy.

- 25 jednostek samorządu terytorialnego, w tym dwa wiodące miasta – Bydgoszcz i Toruń – zdecydowały się na współpracę.  Dziś ma ona zasięg jednego projektu – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – dającego potencjał finansowy na dzisiaj na poziomie 300 mln euro. W przyszłości ten potencjał może być jeszcze większy.  Chcemy go  wykorzystać dla rozwoju, żeby się lepiej żyło, lepiej funkcjonowało, żeby mieszkańcy byli zadowoleni i jednocześnie by ten obszar było motorem napędowym dla rozwoju całego województwa - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Ostateczna, podpisana dzisiaj  wersja porozumienia nie stwarza zbyt dużego pola do dyskusji czy nieporozumień. Jestem przekonanym, że będziemy wiedzieli, co chcemy zrobić i strategia rozwoju  Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego pokaże nam, że zostało tylko jedno: pracować, pracować i jeszcze raz pracować.

Porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego zostało podpisane przez 25 jednostek samorządu terytorialnego 8 kwietnia 2014 r. Następnie trwały dyskusje, w jakiej formule ZIT powinny funkcjonować. Na skutek negocjacji z Komisją Europejską, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) poinformowało, że konieczne jest, aby Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) pełniły funkcję Instytucji Pośredniczącej (IP) Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Jako że IP musi posiadać osobowość prawną, w przypadku funkcjonowania ZIT w oparciu o porozumienie, należy wskazać jednostkę samorządu terytorialnego będącą liderem, która będzie realizowała zadania IP RPO i działała jako reprezentant wszystkich stron Porozumienia.

W związku z tym członkowie ZIT Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego podjęli prace mające na celu dostosowanie treści Porozumienia do wymogów Komisji Europejskiej i MIiR. Jednym z najważniejszych ustaleń jest wyznaczenie Miasta Bydgoszczy do pełnienia funkcji IP dla RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Zadania IP będą realizowane przez organ wykonawczy Miasta Bydgoszcz, tj. Prezydenta Miasta Bydgoszczy, reprezentującego wszystkie strony Porozumienia. Tym samym rola powołanych wcześniej organów, tj. Komitetu Sterującego oraz Zarządu, uległa zmianie i została ograniczona do funkcji programowo-opiniodawczej. Na mocy aneksu do Porozumienia nie jest powoływany związek ZIT, co oznacza, że strony Porozumienia nie tworzą nowego, odrębnego podmiotu. Tym samym rola powołanych wcześniej organów, tj. Komitetu Sterującego oraz Zarządu, uległa zmianie i została ograniczona do funkcji programowo-opiniodawczej, przy czym decyzje i opinie Komitetu Sterującego są wiążące dla IP. Na mocy aneksu do Porozumienia nie jest powoływany związek ZIT, co oznacza, że strony Porozumienia nie tworzą nowego, odrębnego podmiotu.

W dotychczasowym Porozumieniu zawartym 8 kwietnia 2014 r., przyjętym uchwałą Rady Miasta Torunia nr 737/14 z dnia 3 kwietnia 2014 r., nie określono podstawy prawnej.
W związku z regulacjami Komisji Europejskiej i zaleceniami MIiR, podstawę prawną aneksu do zawartego Porozumienia stanowi art. 30 ust. 4 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. poz. 1146) – tzw. ustawy wdrożeniowej.

18 czerwca 2015 r. toruńscy radni zgodzili się na podpisanie aneksu do Porozumienia.

Podpisanie aneksu było niezbędne do podjęcia dalszych kroków mających na celu pozyskanie środków na realizację ZIT,  m.in. przyjęcia Strategii ZIT oraz zawarcia przez IP porozumienia z Instytucją Zarządzającą w sprawie powierzenia zadań IP dotyczących realizacji ZIT.

Koszty operacyjne funkcjonowania ZIT wojewódzkiego Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego będą współfinansowane ze środków krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Dofinansowanie wyniesie do 95%. Wkład własny liczony będzie od liczby ludności poszczególnych członków.

Oprócz aneksu do Porozumienia ZIT 29 czerwca w Ostromecku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, jako reprezentujący Instytucję Pośredniczącą, podpisał z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim Umowę Powierzenia, która określa kompetencje Instytucji Pośredniczącej (Miasta Bydgoszcz) w zakresie realizacji ZIT.

Miasto Toruń uczestniczyć będzie w ZIT wraz z następującymi jednostkami samorządowymi wchodzącymi w skład Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego:

1. Miastem Bydgoszcz;
2. Gminą Białe Błota;
3. Gminą Chełmża;
4. Gminą Czernikowo;
5. Gminą Dąbrowa Chełmińska;
6. Gminą Dobrcz;
7. Gminą Koronowo;
8. Gminą Kowalewo Pomorskie;
9. Gminą Lubicz;
10. Gminą Łabiszyn;
11. Gminą Łubianka;
12. Gminą Łysomice;
13. Gminą Miasta Chełmża;
14. Gminą Nakło nad Notecią;
15. Gminą Nowa Wieś Wielka;
16. Gminą Obrowo;
17. Gminą Osielsko;
18. Gminą Sicienko;
19. Miastem i Gminą Solec Kujawski;
20. Gminą Szubin;
21. Gminą Wielka Nieszawka;
22. Gminą Zławieś Wielka;
23. Powiatem Bydgoskim;
24. Powiatem Toruńskim

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.