40 lat Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

40 lat Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo

Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Od czterech dekad zapewnia dach nad głową i ciekawą ofertę spędzania czasu kilkudziesięciu tysiącom torunian – 26 stycznia 2018 r. swoje 40-lecie istnienia świętowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo” w Toruniu.

To jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych w prawobrzeżnej części Torunia. Wyłoniła się z Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która w 1975 r. zaczęła stawiać pierwsze bloki na terenie dzisiejszego Rubinkowa. W grudniu 1977 r. odbyło się spotkanie założycielskie i rejestracja, a w styczniu 1978 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rubinkowo” w Toruniu rozpoczęła faktyczną działalność, przejmując dotychczasowe zasoby MSM na tym terenie (14 budynków). Pierwszą Radę Nadzorczą tworzyli: Włodzimierz Grzelak (przewodniczący), Mieczysław Maniecki (zastępca) i Stanisław Kukier (sekretarz) oraz członkowie: Elżbieta Czaja, Urszula Jarmołowicz, Andrzej Jasiński, Edward Kawicki, Włodzimierz Kozierkiewicz, Stanisław Kijek, Zofia Dowgiałowicz - Nowicka, Stanisław Piotrowiak, Ryszard Szarpatowski, Maciej Wiśniewski, Jan Wojciechowski, Wanda Zielińska. Prezesami zarządu SM „Rubinkowo” byli kolejno: Jerzy Kaszewski, Stanisław Kukier, Andrzej Jasiński i Zdzisław Zakrzewski, który pełni tę funkcję do dzisiaj.

Pamiętam początki tej spółdzielni, dla której Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa była spółdzielnią matką. Kiedy w latach 70. stawialiśmy tu dwa pierwsze bloki, były tu tylko piaski, pola porośnięte lnem, stąd zwyczajowo nazywano ten teren „Lenką” - wspominał podczas jubileuszowego spotkania 26 stycznia 2018 r. prezydent Torunia Michał Zaleski, który w latach 1981-1990 był mieszkańcem Rubinkowa. – Było to niezwykłe osiedle, zaprojektowane w drodze konkursu architektonicznego przez pracownię z Katowic, w charakterystycznym układzie „plastra miodu” i zbudowane przez toruński Kombinat Budowlany według najnowocześniejszych wówczas technologii. 

Po 10 latach działalności SM „Rubinkowo” miała już 259 budynków mieszkalnych, w tym 52 domy jednorodzinne na osiedlu Jodłowa i 100 na osiedlu Bielawy – łącznie 8167 mieszkań! Po 1996 r. stan posiadania spółdzielni powiększył się o budynki zakładowe przejęte od policji, „Elany”, „Spomaszu” i Kombinatu Budowlanego. W 1981 r. część budynków „Rubinkowa” przeszła do zasobów nowo powołanej SM "Na Skarpie". Warto przypomnieć, że nowością w ówczesnym Toruniu były rubinkowskie szkoły z basenami, wcześniej w mieście był tylko jeden basen ZSMEiE przy ul. św. Józefa.

Współczesne Rubinkowo, fot. Małgorzata Litwin

Rubinkowo to także bogata karta działalności kulturalnej. Już w 1978 r., w pomieszczeniach przy ul. Dziewulskiego 2, zaczęły działać: modelarnia lotniczo-kosmiczna, zespół seniorów „Rubinkowiada” oraz klub szaradzistów „Olimp”. Dalszy rozwój działalności społeczno-kulturalnej przejęły nowo powstałe kluby osiedlowe „Rubin” i „Jantar”. Spośród organizowanych imprez warto wspomnieć święta patronów ulic Rydygiera (1977), Łyskowskiego (1978) i Mocarskiego (1979), w latach 90. biegi uliczne i przełajowe na terenie pobliskiego lasku oraz festyny osiedlowe z udziałem m.in. Don Wasyla, Krzysztofa Krawczyka, Gangu Marcela i zespołu „Roma”. W klubach odbywały się warsztaty psycho-edukacyjne dla rodziców i wychowawców, działał punkt konsultacyjny dla zdrowiejących alkoholików i ich rodzin, świetlica środowiskowa. Od lat 2005-2006 organizowane są comiesięczne wyjazdy na spektakle do opery w Bydgoszczy i rodzinne wycieczki nad morze. W 2006 r. powstał klub żeglarski. Przy wsparciu środków unijnych młodzież z tego klubu wzięła udział w warsztatach żeglarskich w Bobięcinie, a w 2007 r. popłynęła śladami średniowiecznej floty toruńskiej do Szczecina na zlot największych żaglowców świata. W klubach osiedlowych Rubinkowa działa ponad 20 grup hobbystycznych i kół zainteresowań dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Tygodniowo z ich oferty korzysta ok. 800 osób.

- Mieszkanie na Rubinkowie wciąż cieszy się dużą popularnością ze względu na dobrze zagospodarowaną przestrzeń, infrastrukturę towarzyszącą i atrakcyjne cenypodkreślił prezes zarządu Zdzisław Zakrzewski.

Od prezydenta Torunia spółdzielnia dostała na jubileusz statuetkę Szklanego Anioła, od Rady Miasta, którą reprezentował na uroczystości związany z osiedlem radny Jarosław Beszczyński - pamiątkową grafikę z Dworem Artusa. Z okazji jubileuszu spółdzielnia wydała też pamiątkowy album.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.