3. Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

3. Festiwal Sztuki Faktu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 kwietnia 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

„70 lat po wojnie” będzie ideą przewodnią III Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się w dniach 24–26 kwietnia 2015 roku w Toruniu. W wydarzeniu wezmą udział m.in. prowadzący „Wiadomości” TVP Krzysztof Ziemiec i Eugeniusz Pach, jeden z pierwszych spikerów i prezenterów TVP. Gwiazdą gali zamknięcia będzie Marian Opania. Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie z ekipą popularnego serialu telewizyjnego „Czas honoru”.

Festiwal Sztuki Faktu promuje gatunki misyjne wyrastające z konkretnych zdarzeń — reportaż, dokument, teatr faktu, odwołuje się do bogatej tradycji polskiej telewizji, pełni także ważną rolę edukacyjną — kształtuje nową generację reporterów i dokumentalistów. W trzeciej edycji wydarzenia wezmą udział uznani twórcy i gwiazdy TVP. Mocnym punktem festiwalowego programu będzie spotkanie z Krzysztofem Ziemcem, popularnym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, obecnie związanym z TVP1
i „Wiadomościami”.

Jak co roku, nie zabraknie przeglądów — w tym, pokazów premierowych filmów dokumentalnych oraz spotkań z zespołami reporterskimi. W Nocy Reporterów, która cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności, wezmą udział dziennikarze TVP, TVN, „Gazety Wyborczej” i „Polityki”. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane reportaże opowiadające o wojnie na Ukrainie. Reporterzy byli tam wielokrotnie i dzisiaj dają świadectwo prawdzie.

Istotą reportażu jest — często bolesne — dotykanie życia, docieranie do miejsc zakazanych, opowiadanie o losach człowieka — mówi Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

W ramach wydarzenia zostanie pokazany film dokumentalny kanadyjskiej CBS „Hiding The Horrors”,
a jednym z gości będzie producentka cyklu Susan Teskey. Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć także głośny obraz „Ciemności skryją ziemię”. Po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany niemiecko-amerykański film dokumentalny „Breath of Freedom”, ukazujący sytuację czarnoskórych żołnierzy amerykańskich w powojennych Niemczech.

Tradycyjnie podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody Prezesa TVP. W roku 2015 laureatką nagrody została Barbara Włodarczyk, autorka wielu znaczących filmów dokumentalnych. Natomiast nagrodą za całokształt twórczości zostanie uhonorowany Eugeniusz Pach, pierwszy reporter TVP, współtwórca szkoły reportażu Telewizji Polskiej, współautor programów „Turniej Miast” i „Studio 2”, które przeszły do historii polskiej telewizji.

W ramach festiwalu odbędzie się również spotkanie z producentami i aktorami jednego z najwybitniejszych seriali TVP „Czas honoru”. O pracy nad serialem opowiedzą m.in. producent Michał Kwieciński
i Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP2.

Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszy konkurs na wideoreportaż „Moja mała ojczyzna”. W jego ramach zostały przeprowadzone otwarte warsztaty zorganizowane wspólnie przez Akademię Telewizyjną i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Autorzy najlepszych reportaży zostaną nagrodzeni podczas gali otwarcia — dodaje Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Teatrze „Baj Pomorski” (ul. Piernikarska 9). Wejściówki można rezerwować w serwisie internetowym festiwalu, pod adresem: http://sztukafaktu.pl/rezerwacja. Zarezerwowane wejściówki będzie można odbierać
w dniach 14–17 oraz 20 kwietnia 2015 r. w siedzibie Toruńskiej Agendy Kulturalnej (kamienica naprzeciwko Krzywej Wieży, ul. Pod Krzywą Wieżą 10). Wejściówki nieodebrane do 20 kwietnia 2015 roku zostaną przekazane do dalszej dystrybucji.

Organizatorami III Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska. W komitecie honorowym zasiadają Juliusz Braun, prezes Zarządu Telewizji Polskiej oraz Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia. Partnerem festiwalu jest niemiecka telewizja publiczna MDR (Mitteldeutscher Rundfunk). Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.